Reklama

Reklama

Menopauza. Kiedy zapuka do drzwi?

Nastolatka lub kobieta przed czterdziestką z niedowagą naraża się na wcześniejszą menopauzę - przed 45. rokiem życia. Szczególnie groźne jest gwałtowne chudnięcie w młodym wieku.

Kobiety, które w przeszłości ważyły zbyt mało, są średnio o 30 proc. bardziej narażone na menopauzę przed 45. rokiem życia - poinformowało ostatnio pismo "Human Reproduction".

Wczesna menopauza to problem około 10 proc. kobiet. Zdaniem specjalistów najczęściej ma podłoże genetyczne, jednak jej wystąpienie może przyspieszać na przykład stres czy palenie. Jak się okazuje, także niedowaga.

Co to jest menopauza?

Inną nazwą menopauzy jest greckie słowo "klimakterium", oznaczające "szczebel drabiny". Przekwitanie to naturalny etap życia kobiety - tyle że w przeszłości niezbyt często osiągany. Nawet Mumtaz Mahal, żona potężnego władcy Indii Szahdżahana zmarła w połogu, rodząc czternaste dziecko w wieku 38 lat. To na jej cześć powstało Tadż Mahal w Agrze, najpiękniejsze mauzoleum świata). Tak czy inaczej, z przeprowadzonych kilka lat temu badań wynika, że osiągnięcie menopauzy nadal raczej cieszy niż martwi kobiety z ubogich krajów. Mimo towarzyszących jej niedogodności.

Reklama

Menopauza to nie tylko zaprzestanie miesiączkowania i utrata płodności, ale hormonalna rewolucja w organizmie kobiety. Jeśli dochodzi do niej zbyt szybko, niekorzystnie odbija się to na zdrowiu.

Zobacz także:

www.zdrowie.pap.pl
Dowiedz się więcej na temat: menopauza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje