Mózg mądrze nakarmiony
Dietą poprawisz pracę szarych komórek.
Szklanka soku owocowego oraz kromka pełnoziarnistego pieczywa z dżemem (z fig lub moreli), a może musli zbożowe z suszonymi śliwkami? Mózg pracować będzie dużo sprawniej po takim śniadaniu. Jeśli rano nie dostarczysz mu porcji paliwa, nie obudzi się...
Co lubi mózg? Niezbędnymi pierwiastkami dla mózgu i układu nerwowego są: cynk, fosfor, żelazo i magnez, także lecytyna (zaliczana do witamin). Mózg potrzebuje glukozy, ale nie ze słodyczy! Cukier w słodkich przekąskach tylko pogarsza koncentrację. Dobre cukry pochodzące z węglowodanów złożonych, które wolniej i dłużej się uwalniają, znajdziesz w kaszy, pełnoziarnistym pieczywie, owocach, orzechach. Zamiast batona przegryzaj pestki, orzeszki, migdały.
Mózg pracuje gorzej, gdy zachwiana jest gospodarka wodna naszego organizmu. Nie dopuszczaj do odwodnienia. Pij wodę i soki, zwłaszcza gdy masz egzamin, sprawdzian lub burzę mózgów w pracy.
Woda, sok - Jeśli w ciągu dnia wypijasz za mało płynów, ma to wpływ na pracę mózgu. Zbyt niski poziom płynów bywa przyczyną zaburzeń koncentracji. Gdy trudno ci się skupić, miewasz zawroty głowy, sięgnij po wodę, soki i owoce. Fruktoza to też paliwo dla mózgu.
Ryby i ostrygi - Fosfor i cynk oraz kwasy omega-3 i omega- 6 wspomagają pracę mózgu. Znajdziesz je m.in. w rybach morskich oraz skorupiakach, np. ostrygach. Kwasy omega-3 i -6 dziś zaleca się tym, którzy w przyszłości chcą uniknąć starczej demencji i choroby Alzheimera.
Figi morele - Szare komórki uwielbiają glukozę i żelazo. Żelazo ma wpływ na transport tlenu do mózgu. Dostarczą go: czerwone mięso (np. wołowe), podroby (zwłaszcza wątróbka). Ale nie tylko, bo żelazo zawierają także suszone owoce: figi i morele, które warto przegryzać w ciągu dnia zamiast słodyczy.
Orzeszki, pestki - Magnezu i potasu szukaj w orzechach ziemnych, laskowych, migdałach, pestkach dyni. Pierwiastki te mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego układu nerwowego. Orzechy włoskie zawierają też cynk, zaś orzeszki ziemne - lecytynę. Ziarna słonecznika i dyni to także porcja żelaza.