Na zdrowej stopie
Zdrowe stopy to warunek dobrego samopoczucia, jednak o uciążliwe zakażenia wcale nie jest trudno. Poznaj sześć skutecznych domowych sposobów na zakażenia grzybicze stóp.
Probiotyki
Probiotyki, czyli pożyteczne bakterie, są bardzo ważne w walce z grzybicą. Przywracają prawidłową florę bakteryjną w jelitach i poprawiają odporność. Codziennie pij dwie szklanki kefiru, maślanki, zsiadłego mleka lub jogurtu bez cukru i słodkich dodatków. Pamiętaj, że cukier karmi grzyby. Możesz też raz dziennie aplikować sobie na stopy okłady z gazy namoczonej w kefirze o pokojowej temperaturze. Ten mleczny napój nadaje skórze kwaśny odczyn, którego nie lubią bakterie i pomaga w łagodzeniu objawów.
Moc olejków
Najbogatsza w substancje grzybobójcze jest esencja z drzewa herbacianego. Wcieraj ją dwa razy dziennie w zmiany na skórze lub paznokciach. To jeden z nielicznych olejków eterycznych, które wolno stosować na ciało bez rozcieńczania. Wypróbuj też wyciąg z oregano - równie efektywnie wspomaga leczenie grzybic. Na paznokcie możesz go stosować bez rozcieńczania, ale już na skórę - wymieszaj w proporcji 1:1 z oliwą z oliwek, olejem rzepakowym lub innym jadalnym.
Ocet i arnika
Z tych składników przygotujesz napar do przemywania zakażonych grzybicą miejsc. Podgrzej szklankę octu jabłkowego do temperatury ok. 50ºC (np. w mikrofalówce) i zalej nim pół szklanki suszonych kwiatów arniki. Wymieszaj, odstaw na tydzień. Następnie przecedź do czystego słoiczka lub butelki, najlepiej z ciemnego szkła. Wcieraj w chore miejsca 2 razy dziennie przez miesiąc. Dla wzmocnienia skuteczności dodaj do mikstury 10 kropli olejku z drzewa herbacianego, oregano, lawendowego lub szałwiowego. Preparat możesz dolewać także do kąpieli stóp.
Niezawodny czosnek
To nie tylko naturalny antybiotyk. Dzięki dużej zawartości związków siarki doskonale radzi sobie z bakteriami i grzybami. Zmiany na paznokciach smaruj przekrojonym ząbkiem dwa razy dziennie - po wymoczeniu stóp w wodzie z mydłem lub solą. Uważaj jednak, gdy będziesz wcierać wyciśnięty czosnek w skórę, bo może ją podrażnić. Jeśli nic się nie dzieje, stosuj kurację dwa razy na dobę. Ta roślina skutecznie łagodzi świąd, a także minimalizuje nieprzyjemny zapach stóp. Warto też jeść choć ząbek dziennie, aby chronić się "od środka".
Kąpiel w szałwi
Skutecznie łagodzi świąd spowodowany grzybicą. Dzięki dużej zawartości garbników napar lub wywar z tej rośliny hamuje również nadmierną potliwość stóp. Regularne (raz dziennie) moczenie ich w wodzie z dodatkiem szałwii powstrzyma rozwój chorobotwórczych grzybów oraz bakterii i przyspieszy leczenie. Aby wzmocnić efekt, po kąpieli stóp wmasuj w nie maść szałwiową albo rozcieńczony olejek z tej rośliny: 5 kropli aromatu na łyżkę oleju jadalnego, np. słonecznikowego, sojowego, migdałowego. Na paznokcie możesz śmiało nakładać czysty wyciąg szałwiowy.
Woda utleniona
Ma działanie antyseptyczne i przeciwgrzybicze. Zainfekowane paznokcie przemywaj nierozcieńczonym 3-procentowym preparatem, natomiast do odkażania skóry wymieszaj go pół na pół ze zwykłą wodą. Stosuj minimum dwa razy dziennie. Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo efekty potrafią być widoczne dopiero po kilku tygodniach. Wodę utlenioną możesz też dodawać do kąpieli stóp (pół szklanki na 5 litrów wody). Kąpiel powinna trwać około 20 minut.