Reklama

Nadmierne pragnienie. Sprawdź, co może oznaczać?

To naturalne, że więcej pijesz, gdy panuje wysoka temperatura otoczenia (np. zimą zbyt mocno grzeją kaloryfery), przy większym wysiłku fizycznym, a także w trakcie infekcji, np. przy przeziębieniu i grypie. Wzmożone pragnienie może być wywołane również przez złą dietę. Często jest jednak sygnałem informującym o chorobie.

Test

To, czy organizm jest odpowiednio nawodniony, sprawdzisz obserwując mocz. Gdy jest go dużo i ma jasną, słomkową barwę, wszystko jest w normie. Z kolei ciemnożółty i zagęszczony - oddawany w małych ilościach - to sygnał, że pijesz zbyt mało. 

Zła praca tarczycy

Zaczynasz się mocniej pocić, masz uderzenia gorąca, jesteś bardziej nerwowa, rozdrażniona i odczuwasz wzmożone pragnienie? Te objawy świadczą o nadczynności tarczycy.

Nasza rada: 
Zbadaj poziom hormonu TSH i stężenie hormonów FT4 i FT3. W tej chorobie musisz przyjmować leki przepisane przez endokrynologa, które hamują pracę tarczycy. Codziennie możesz też pić napar z melisy - łyżeczka ziół na szklankę wrzątku. To ziele pomoże uspokoić system nerwowy, który jest pobudzany przez produkowane w nadmiarze hormony tarczycowe.

Reklama

Wysoki cukier

Uczucie ciągłego pragnienia oraz częstsze niż dotychczas oddawanie moczu, np. w nocy, są objawami charakterystycznymi dla cukrzycy.

Nasza rada: Jeśli przez ostatni rok nie badałaś poziomu glukozy we krwi, zrób to jak najszybciej (poproś lekarza rodzinnego o skierowanie, wówczas wykonasz je bezpłatnie w ramach ubezpieczenia). 

Na co dzień unikaj produktów, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi, a tym samym sprzyjają wzmożonemu pragnieniu, np. słodkich napojów, słodyczy, białego pieczywa, słodkich owoców. Staraj się też jeść posiłki o tych samych porach.

Za mało potasu

Wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, a także bolesne skurcze mięśni oraz zaburzenia rytmu serca, np. kołatanie mogą oznaczać niedobory potasu.

Nasza rada: Przy dużych brakach tego pierwiastka w organizmie konieczne może być przyjmowanie suplementów tego pierwiastka - ustal to z lekarzem na podstawie wyniku badania krwi. Pamiętaj, że gdy masz zaparcia lub wrzody żołądka, nie powinnaś przyjmować potasu w tabletkach, a jedynie w postaci płynnej. 

Warto wspomagać się też dietą, jedząc codziennie dwa lub trzy produkty bogate w potas, np. kakao, morele suszone, pestki dyni, orzechy arachidowe, natkę, orzechy włoskie czy kaszę gryczaną.


Bezdech senny

Rano boli Cię głowa i masz pragnienie - to z kolei może być związane z bezdechem sennym. Możesz też czuć się zmęczona, mimo że jeszcze nic nie robiłaś.

Nasza rada: Unikaj zażywania środków nasennych i picia alkoholu w godzinach wieczornych. Nie przebywaj w towarzystwie palaczy. Na noc postaw przy łóżku szklankę z wodą i przy każdym wyjściu do toalety pij po kilka łyków. Śpij na boku, ułatwi to oddychanie przy bezdechu.

Suchość w ustach

Nadmierne pragnienie możesz mieć także przy suchości w ustach. To tzw. kserostomia. Często towarzyszy jej pieczenie i nieświeży oddech. 

Nasza rada: Jeśli palisz, powinnaś rozstać się z nałogiem. Papierosy wysuszają śluzówki. Podobny efekt dają także niektóre leki. Wtedy zapytaj lekarza, czy nie mógłby ci ich zamienić na takie, które nie mają tego ubocznego działania. 

Czym gasić pragnienie zimą?

Napojem, który najlepiej zaspokaja pragnienie, jest niegazowana woda mineralna. Zimą jednak sięgamy po nią mniej chętnie niż w ciepłe dni. Teraz możesz ją zastąpić napojami na bazie ciepłej wody.

Na rozgrzewkę

Do szklanki albo kubka wrzuć dwie gwiazdki anyżu oraz laskę cynamonu i szczyptę kardamonu. Zalej wrzącą wodą i przykryj spodkiem na około 10 minut. Następnie dodaj gruby plaster pomarańczy. 

Na trawienie

Do szklanki wsyp płaską łyżeczkę nasion kminku oraz dwu, trzy centymetrowy kawałek korzenia imbiru pokrojonego w plastry. Zalej wrzątkiem, przykryj spodeczkiem i odstaw na pięć minut do zaparzenia. Dodaj plasterek cytryny.

Zobacz także:

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: picie | picie wody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama