Nie dopuść do zastojów żylnych
Objawiają się obrzękami nóg, przede wszystkim łydek. Takie puchnięcie podudzi może być jednym z pierwszych sygnałów niewydolności żylnej.
Zanim pojawią się żylaki, może dokuczać właśnie powtarzające się puchnięcie łydek, uczucie ciężkości, skurcze mięśni nóg. Dolegliwości nasilają się wieczorem, po całym dniu spędzonym w pozycji stojącej lub siedzącej. Obrzęk łydki, który rozszerza się do stopy, towarzyszący mu nagły ból, który nasila się przy zginaniu stopy i naciskaniu na podeszwę, zaczerwieniona i ciepła skóra - mogą oznaczać zapalenie żył głębokich (zakrzepicę).
Ulgę przyniesie wieczorny naprzemienny chłodny prysznic nóg. Warto też masować łydki w kierunku od palców do pachwin oraz stosować kremy, żele uszczelniające ścianki naczyń krwionośnych i usprawniające przepływ krwi żylnej, np. z wyciągiem z kasztanowca, arniką, heparyną. Koniecznie sięgnij również po naturalne sposoby zapobiegania obrzękom.
Pokrzywa
Picie naparu z pokrzywy (2 łyżeczki ziela zalej szklanką wrzątku, parz 5 minut, przecedź) pomaga pozbyć się obrzęków. Obrzęki mogą być bowiem wynikiem niedostatecznej ilości wody w diecie. Wtedy organizm, broniąc się przed odwodnieniem, gromadzi jej zapasy w tkance podskórnej.
Mniszek
Ma właściwości moczopędne, dlatego pomaga pozbyć się obrzęków i zapobiega zastojom żylnym. Ponadto zwiększa przepływ krwi w organizmie, rozrzedza krew i zapobiega powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów. Młode liście mniszka można dodawać do sałatek.
Naturalny potas
Potas reguluje gospodarkę wodną w organizmie, działa przeciwnie do sodu, który zatrzymuje wodę. Niedobory potasu mogą wywołać obrzęki. Dlatego w diecie nie może zabraknąć potasu. Dużo tego pierwiastka zawierają, np. pomidory, banany, ziemniaki i rośliny strączkowe. Ziołowe napary poprawiające przepływ żylny pij 1-2 razy dziennie. Gdy przyjmujesz na stałe leki, zapytaj lekarza, czy możesz łączyć je z ziołami.
Owoce kasztanowca
Wyciągi z nich są podstawowym składnikiem wielu naturalnych leków zmniejszających obrzęki nóg. Wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne, działają przeciwobrzękowo. Swoją skuteczność preparaty z wyciągiem z kasztanowca zawdzięczają escynie.
30/2016 Świat i Ludzie