Nie lekceważ tych objawów

​Z wieloma dolegliwościami możesz bez trudu poradzić sobie sama. Wiadomo na przykład, że kiedy się przeziębisz, wystarczy kilka dni w łóżku, napar z lipy, lek przeciwgorączkowy, by wrócić do zdrowia. Czasem jednak trzeba iść do lekarza. Czy wiesz, kiedy? Jak nie przegapić niepokojących objawów?

Wiosną wypadanie włosów może się nasilać
Wiosną wypadanie włosów może się nasilać123RF/PICSEL

Chudnięcie

Jeśli starasz się utrzymać prawidłową wagę, nie jadasz słodyczy, za to często sięgasz po warzywa, jesteś aktywna fizycznie, nic dziwnego, że chudniesz.

Co powinno zaniepokoić? Gdy jednak odżywiasz się jak zawsze, nie ćwiczysz, a w dodatku jesteś podminowana, jest ci ciągle gorąco, może to oznaczać nadczynność tarczycy. Poproś lekarza rodzinnego o skierowanie na badania poziomu TSH. Nadczynność oznacza wynik poniżej 0,32 mU/l.

Swędzenie skóry

U osób wrażliwych może być reakcją nawet na wahania temperatury lub obniżoną wilgotność powietrza. Gdy skóra jest przesuszona np. długą, gorącą kąpielą, swędzenie dokucza częściej. Czasem to reakcja na kosmetyki lub domową chemię. Niekiedy świąd skóry to sygnał, że organizm nie radzi sobie ze stresem. Wtedy wystarczy nawilżać ciało, np. aptecznymi dermokosmetykami.

Co powinno zaniepokoić? Wyjątkowo dokuczliwe swędzenie skóry połączone z intensywnym złuszczaniem się naskórka z całego ciała może świadczyć o niedoczynności tarczycy. Diagnozę potwierdzi wynik badania poziomu TSH powyżej 5 mU/l.

Swędzenie skóry może oznaczać problemy z wątrobą, to niebezpieczne zwłaszcza w ciąży. Trzeba zrobić tzw. próby wątrobowe (z krwi), na badania skieruje lekarz rodzinny.

Zaczerwienione oczy

Nic dziwnego, że czujesz piasek pod powiekami, masz zaczerwienione powieki i czujesz szczypanie, jeśli spędzasz wiele godzin przed monitorem komputera, telewizorem lub dużo czytasz. Problem może się też pojawić, gdy przebywasz w zadymionych pomieszczeniach. Dolegliwości łatwo złagodzisz tzw. sztucznymi łzami. W aptece kupisz bez recepty takie, które na powierzchni oka zamieniają się w żel i nie spływają.

Co powinno zaniepokoić? Jeśli przekrwienie utrzymuje się co najmniej 3 dni, krople go nie łagodzą i towarzyszą mu dolegliwości t.j.: pieczenie i ból oka, wydzielina, warto odwiedzić okulistę (potrzebne skierowanie). Objawy te mogą świadczyć o infekcji.

Zaparcia i biegunki

Zmiana rytmu wypróżnień może być spowodowana zmianą diety, stresem, zatruciem. Nie ma powodu do obaw, jeżeli po zastosowaniu domowych sposobów, np. diety lekkostrawnej i leków dolegliwości miną po 2-3 dniach. G Co powinno zaniepokoić? Gdy dolegliwości się utrzymują albo w stolcu pojawi się krew, koniecznie idź do lekarza. Zleci badania, m.in. kolonoskopię.

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas