Nie lekceważ wirusa

Epidemia nadal trwa i trzeba chronić siebie oraz innych przed zakażeniem. Bądź ostrożna i przestrzegaj zaleceń służb sanitarnych.

Zadbaj o środki ostrożności, w przeciewnym razie możesz złapać wirusa
Zadbaj o środki ostrożności, w przeciewnym razie możesz złapać wirusa123RF/PICSEL

Zasłaniaj usta i nos

W sklepie, autobusie, kościele noś maseczkę. Jeśli trudno ci w niej oddychać, zakładaj przyłbicę lub tzw. półprzyłbicę. Przypominamy, że należy je odkażać. Wielorazową maseczkę często pierz w wysokiej temperaturze, a przyłbicę spryskaj z obu stron płynem odkażającym i wytrzyj. Maski jednorazowej możesz używać wielokrotnie. Jednak nie dłużej niż 8 godzin łącznie, czyli np. 8 razy po godzinie. Po tym czasie wyrzuć ją, bo traci właściwości ochronne.

Maski przeciwpyłowe, które zabezpieczają też przed wirusami, są w pełni skuteczne przez dziesięć dni. Jedenastego zmniejszają swoje właściwości ochronne o. Przy zakupie sprawdź klasę ochrony takich maseczek. P1, P2 i P3 - to stopień skuteczności filtra. P1 - poziom filtracji minimum 80 proc., P2 - minimum 94 proc.; P3- minimum 99 proc.

Odkażaj ręce

Coraz rzadziej klienci zakładają w sklepie rękawiczki, bo trudniej pakować w nich i ważyć towary. Na szczęście niemal wszyscy odkażają dłonie przed wejściem. Pamiętaj, aby robić to także po opuszczeniu sklepu, wyjściu z autobusu czy tramwaju. Wirus może znajdować się na klawiaturze terminali, poręczach w pojazdach miejskich itp. Noś ze sobą małą buteleczkę płynu dezynfekującego i używaj go jak najczęściej. Po powrocie do domu od razu umyj ręce.

Umyj produkty

Owoce i warzywa opłucz w ciepłej wodzie i wytrzyj, mokre szybciej się psują. Pojemniki z twarożkiem, kartony z mlekiem, sokiem itp. wytrzyj szmatką zwilżoną płynem do dezynfekcji. Nie wstawiaj ich do lodówki bez odkażenia, bo w chłodzie wirus przetrwa dłużej. Butelki, słoiki i puszki umyj wodą z detergentem. Jeśli zrobiłaś większy zapas produktów i masz gdzie je przechowywać, zamiast odkażania, zrób im kwarantannę. Według WHO na przedmiotach wirus może przetrwać od kilkunastu godzin do kilku dni. Odstaw je więc na tydzień.

Nie dotykaj twarzy

Gdy jesteś w sklepie, autobusie lub innym publicznym miejscu, staraj się zapanować nad odruchem dotykania nosa, oczu, ust. W ten sposób najłatwiej uchronić się przed przeniesieniem wirusa z dłoni. Gdy czujesz nieodpartą potrzebę poprawienia okularów, podrapania się po nosie, potarcia oka, zrób to przez czystą chusteczkę higieniczną. Wyciągnij ją z opakowania dwoma palcami i przyłóż do twarzy tą częścią, której nie dotykałaś. Od razu po przyjściu do domu umyj nie tylko dłonie, ale i twarz. Pod maseczką, w wilgotnym środowisku wirusy i bakterie szybciej się namnażają.

Czyść telefon i okulary

Na tych przedmiotach również gromadzą się wirusy i bakterie. Smartfon wyczyść środkiem do dezynfekcji urządzeń elektronicznych lub jednorazową nasączoną chusteczką. Okulary możesz umyć wodą z płynem do zmywania lub szamponem do włosów. Nie tylko szkła, także oprawki. Pamiętaj, że koronawirus dłużej utrzymuje się na gładkich powierzchniach (szkło, plastik), ale na szczęście ginie w zetknięciu z detergentem. Szczególnie rygorystycznie przestrzegaj zasad higieny, gdy używasz soczewek kontaktowych. Przed ich założeniem lub zdjęciem z gałek ocznych dokładnie umyj ręce i wytrzyj najlepiej papierowym ręcznikiem.

Zobacz również:

To dzięki temu Renaty Przemyk się nie starzejeStyl.pl
Pomóżcie malutkiej Haneczce
Pomóżcie malutkiej Haneczcemateriały prasowe

Hania ma 17 miesięcy i SMA1 - rdzeniowy zanik mięśni. Innowacyjna terapia genowa kosztuje ponad 9 milionów złotych. Środki potrzebne są jak najszybciej, bo warunkiem przystąpienia do leczenia jest rozpoczęcie go przed ukończeniem drugiego roku życia. Niestety, w prowadzonej od sześciu miesięcy zbiórce, nadal brakuje ponad czterech milionów złotych. 

JEŚLI MOŻESZ, WESPRZYJ ZBIÓRKĘ: www.siepomaga.pl/haneczka 

Przeczytaj historię Hani: Bez terapii genowej Hania nie ma szans. Pomóż dokończyć zbiórkę

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas