Nie rób tego podczas burzy

​Bezpośrednie rażenie pioruna w człowieka zazwyczaj kończy się jego śmiercią. Natomiast tzw. wyładowanie iskrowe, które powoduje przejście prądu po powierzchni ciała i związane z tym rozległe oparzenia, może nie być tak tragiczne w skutkach. Ofiarę pioruna można dotykać (w odróżnieniu od osoby porażonej prądem stałym).

Podczas burzy nie używaj telefonu i innych urządzeń elektrycznych
Podczas burzy nie używaj telefonu i innych urządzeń elektrycznych123RF/PICSEL

Wezwij pogotowie (999 lub 112) i jak najszybciej sprawdź, czy ofiara oddycha. Jeśli doszło do zatrzymania akcji serca, rozpocznij resuscytację krążeniowo - oddechową (RKO) - 30 uciśnięć klatki piersiowej w okolicy mostka na 2 oddechy. Jeśli na ciele są oznaki oparzenia, należy je schłodzić zimną wodą (przez 5 minut) i przyłożyć jałową gazę.

Rażenie pioruna w człowieka zazwyczaj kończy się jego śmiercią
Rażenie pioruna w człowieka zazwyczaj kończy się jego śmiercią123RF/PICSEL

Jak uniknąć porażenia piorunem podczas burzy

Nie wychodź z domu, jeśli nie musisz! Nie przebywaj blisko otwartych okien, drzwi, kominków, pieców, kuchni gazowych.  Nie używaj telefonu i innych urządzeń elektrycznych. Nie szukaj schronienia pod drzewami, latarniami. Unikaj wzniesień i otwartych przestrzeni. Nie dotykaj metalowych przedmiotów i odrzuć te, które masz, łącznie z parasolem zakończonym metalowym czubkiem oraz biżuterią wykonaną z metalu. Nie przebywaj w wodzie i małych łódkach. Oddal się od brzegu jeziora, morza. Nie kładź się na ziemi, nie siadaj. Przykucnij i skul się, złącz nogi. Jeśli burza zaskoczy Cię podczas podróży samochodem, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i pozostań w aucie.

Zobacz także: 

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas