Nie tylko marynaty wywołują raka. Co jeszcze?
Rezygnacja z pewnych produktów w diecie chroni przed zachorowaniem na raka. Sprawdź, czego wystrzegać się najbardziej.
Głównym czynnikiem zachorowania na raka jest jedzenie fast foodów. Jednak to nie jedyna grupa pożywienia, która sprzyja rozwojowi nowotworów. Co należy ograniczyć w codziennej diecie?
Potrawy marynowane
Spożywanie dużych ilości marynowanej żywności, zwłaszcza tej kupowanej w sklepach, zwiększa ryzyko raka żołądka i przełyku, a także raka tarczycy i jajnika. Produkty te są rakotwórcze, bo zawierają mnóstwo konserwantów i azotanów. Jeśli lubisz marynowane grzybki, przygotuj je sama. Produkt domowej roboty będzie mniej szkodliwy, niż ten kupiony w sklepie.
Żywność o wysokiej zawartości soli
Udowodniono związek nadmiernej ilości soli w diecie z większym ryzykiem zachorowania na nowotwory trzustki, żołądka, nosa i gardła. Słona dieta szczególnie szkodliwa jest dla osób powyżej 50. roku życia i chorych na cukrzycę.
Przygotowując posiłki zastępuj sól świeżymi lub suszonymi ziołami. Smak soli może oszukać natka pietruszki oraz seler. Jeśli jednak nie potrafisz obyć się bez solonych potraw, pij dużo wody i jedz więcej warzyw i owoców - to wypłucze nadmiar soli z organizmu.
Rafinowane cukry
To m.in. biały cukier, który sprzyja rozwojowi komórek nowotworowych, a dodatkowo powoduje wysokie skoki insuliny. Szkodzi także cukier brązowy, bo duże firmy dodają do niego melasy zamiast cukru naturalnego.
Chorobom sprzyja też syrop glukozowo-fruktozowy. Zastępuj cukier owocami, a kupując żywność, zwłaszcza tę pakowaną, sprawdzaj, jakiego cukru użyto do jej produkcji.
Grillowane czerwone mięso
Pieczenie tego mięsa w wysokich temperaturach doprowadza do wytwarzania się węglowodanów powodujących raka. Głównie jelita grubego i prostaty. Ogranicz ilość tego mięsa w diecie i raczej je gotuj. Możesz też zastąpić je drobiem, najlepiej indykiem, a jeszcze lepiej rybami.
Nowotworom zapobiegają też dobre nawyki
Posiłki jedz regularnie, bez pośpiechu. Urozmaicaj je. Nie dopuszczaj do nadwagi i otyłości.
Utrzymuj prawidłową wagę ciała. Wskaźnik BMI powinien wynosić od 18,5 do 24,9. Niedożywienie jest również czynnikiem sprzyjającym rozwojowi nowotworów. Unikaj otyłości brzusznej. Obwód talii u kobiet powinien wynosić mniej niż 80 cm, a u mężczyzn 94 cm.
Nie pomijaj codziennej dawki ruchu. Bądź aktywny fizycznie każdego dnia. Nie musi być to intensywny wysiłek, ale szybki marsz, jazda na rowerze czy pływanie. Wystarczy pół godzinny dziennie. Rzuć palenie. Pamiętaj o zgłaszaniu się na badania: cytologię, mammografię i kolonoskopię.
Zobacz także: