Niedobór witaminy D

Przyczyną deficytu jest niewystarczająca ekspozycja skóry na światło słoneczne. Co ciekawe, jednym z pierwszych objawów niedoboru może być znaczny przyrost wagi.

123RF/PICSEL

Niedobór witaminy D

Dlatego w niektórych przypadkach zaleca się suplementację doustną, przy czym dawka powinna wynosić 800–2000 j. na dobę.

Pokarmy bogate w witaminę D3 to: tłuste ryby morskie – jak makrela, węgorz, śledź, dorsz, jaja, mleko krowie, ser żółty.

Dieta pozwala jednak pokryć tylko 20 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę D3, dlatego nie powinna być jej jedynym źródłem. Gdybyśmy chcieli zalecaną dawkę witaminy dostarczać organizmowi wyłącznie w ten sposób, musielibyśmy codziennie zjeść np. 600 g makreli, 20 jajek, kilka kilogramów sera lub wypić około 80 litrów mleka.

Witamina D3 należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, więc jej wchłanianie zwiększa się pod wpływem tłuszczu zawartego w pożywieniu. Jeśli przyjmujesz ją w tabletkach, to zawsze łącz z olejami czy masłem.
Witamina D, tj. cholekalcyferol, to związek steroidowy, czyli pochodna cholesterolu. Może być dostarczana z pokarmem, ale jej głównym źródłem jest synteza w skórze pod wpływem słońca.
Profilaktyka 

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D3 pokrywa jej produkcja w skórze, o ile przebywamy na słońcu przynajmniej 15 minut dziennie w godzinach 10-15, i mamy minimum 18 proc. odkrytej skóry.

Jednak w krajach o niskim nasłonecznieniu, jak Polska, produkcja  tej substancji w skórze jest niewystarczająca. Ilość witaminy D3 w  pokarmach też jest zbyt niska, by pokryć dzienne zapotrzebowanie.
Objawy i związane z niedoborem witaminy D3 powikłania obejmują bardzo szerokie spektrum, dlatego jednoznaczne powiązanie ich z deficytem bywa trudne i zawsze wymaga poszukiwania innych przyczyn. Dopiero wykluczenie przez lekarza innych chorób i potwierdzenie niedoboru witaminy D3 pozwala na stwierdzenie, że zgłaszane przez pacjenta dolegliwości są związane z jej deficytem.

Leczenie polega na suplementacji. Lekarz zaleca jeden z dostępnych w aptece preparatów. Dawka lecznicza wynosi 2000–4000 j. na dobę.
+5
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas