Niestrawność pokonaj bez leków
Z upływem lat nasz metabolizm zwalnia - wątroba nadwerężana lekami już nie pracuje tak wydajnie. Wraz z menopauzą spada poziom estrogenów, co też ma wpływ na przemianę materii. Jelita stają się bardziej wrażliwe.
Dlatego po tych samych potrawach, po których nie miałaś niegdyś żadnych dolegliwości, dziś możesz czuć rozpieranie w okolicy wątroby, narzekać na wzdęcia, gazy, niesmak w przełyku, odbijanie, a nawet ból żołądka i jelit.
Jest wiele sposobów na złagodzenie dokuczliwych objawów niestrawności. Naturalnym odruchem jest ogrzewanie obolałych miejsc - ciepło (termofora, kąpieli, dłoni) rozluźnia bolesne miejsca. Zawsze warto mieć w domowej apteczce takie zioła jak: mięta pieprzowa, dziurawiec, kminek, koper i imbir. Napary z nich przygotowane łagodzą stan zapalny, zadziałają rozkurczowo, ułatwią trawienie.
Mitem jest, że alkohol pomaga pokonać niestrawność - wręcz przeciwnie - utrudnia pracę wątroby i dodatkowo ją obciąża.
Należy unikać też smażonych, duszonych i przetworzonych potraw, alkoholu, słodyczy i gazowanych napojów, także owoców, soków i mleka.
Gorąca woda
Pij ją powoli małymi łykami. Jeśli wypijesz od razu cały kubek - zaostrzysz objawy. Medycyna chińska zaleca codzienne picie gorącej wody i całkowitą rezygnację z zimnych napojów, które są wyjątkowo niekorzystne dla organizmu.
Napar ziołowy
Z dziurawca, mięty, szałwii, rumianku czy też z czarnej lub zielonej herbaty łagodzi objawy niestrawności, rozgrzewa, działa rozkurczowo, pomaga strawić tłuszcze. Pamiętaj, aby ich nie dosładzać i pić bardzo ciepłe.
Masaż dłoni
Chińczycy stosują akupresurę przy niestrawności. Punkty odpowiadające żołądkowi, dwunastnicy i jelitom znajdują się na dłoni. Należy uciskać i rozcierać wewnętrzną stronę dłoni od kciuka po przegub, nadgarstek.
Kminek
Złagodzi dolegliwości gastryczne: rozpieranie w okolicy wątroby, gazy, wzdęcia. Łyżeczkę mielonego kminku zalej szklanką wrzątku, odstaw do naciągnięcia.