Niezwykła moc zwykłych jabłek
Wzmocnią serce, poprawią pracę jelit, walczą z otyłością.
Jedz dwa jabłka dziennie, a unikniesz wizyt u lekarza - mówią Anglicy. I mają rację! Jabłka dadzą nam witaminy A, C, B1 i PP oraz składniki mineralne: potas, fosfor, magnez, cynk, wapń i żelazo. Owoce jedzone ze skórką są bogatym źródłem flawonoidów - substancji o właściwościach przeciwutleniających, które usuwają z organizmu wolne rodniki.
Wzmacniają serce, zapobiegają tworzeniu się zakrzepów i blaszek miażdżycowych w tętnicach. Dlatego jabłka warto polecić osobom narażonym na choroby serca i układu krążenia. Powinny po nie sięgać także dzieci, zwłaszcza jesienią, w okresie spadku odporności.
Rajskie owoce mają właściwości moczopędne, przynoszą ulgę przy obrzękach. Gryzienie twardego miąższu wzmacnia dziąsła i oczyszcza zęby. Jednak najwięcej korzyści jabłka dają osobom otyłym, mającym kłopoty trawienne.
Musy przeciery
U osób o wrażliwym przewodzie pokarmowym surowe owoce jedzone ze skórką mogą wywołać wzdęcia i ból brzucha. W takim przypadku lepsze będą jabłka obrane ze skórki, starte na tarce lub zmiksowane, ugotowane, duszone lub pieczone. Mus i przecier sprawdzi się jako dodatek do ryżu lub kasz (np. jaglanej).
>>>Na kolejnej stronie poznasz inne właściwości jabłek<<<
W sałatce
Najzdrowsze są oczywiście jabłka na surowo, jedzone ze skórką. Jeśli chcesz oczyścić organizm z toksyn, przygotuj koktajl z jabłka z dodatkiem marchewki, selera naciowego i buraka. Wszystkie te składniki komponują się również w sałatce, którą warto jeść na drugie śniadanie lub kolację podczas diety odchudzającej.
Soki
Sok jabłkowy wypijany przynajmniej dwa razy dziennie po szklance pomaga uporać się z uporczywymi zaparciami. To dodatkowa porcja płynu (gdy go brakuje, dolegliwości się nasilają), a przede wszystkim źródło fruktozy i sorbitolu. Substancje te mają właściwości rozwalniające, zapobiegając zaparciom.
Pieczone
Ugotowany owoc ma sporo pektyn, które pochłaniają dużo wody w jelitach, działając zatwardzająco. Podobne właściwości mają jabłka pieczone około 20 minut w piekarniku w temp. 180°. W tej postaci nie wywołują wzdęć ani bólu brzucha. To doskonały deser dla małych dzieci i rekonwalescentów.