Reklama

O czym mogą świadczyć skurcze łydek?

Zwykle są objawem niedoboru minerałów lub nadwerężenia mięśni, ale bywają też oznaką innych kłopotów.

Zdarzają się nagle, np. na spacerze, w nocy albo gdy odpoczywasz. Najpierw czujesz mrowienie w łydce, a później ostry, szarpiący ból, który unieruchamia nogę. Jeśli wynikają z niedoborów wapnia, magnezu i potasu, musisz uzupełnić te braki . Z kolei aby opanować skurcz wynikający z przeforsowania mięśni podczas wysiłku fizycznego, stań i oprzyj się całym ciężarem ciała na bolącej nodze i powoli spróbuj zgiąć kolano albo stań na palcach i powoli obniżaj piętę. Skurcze po wysiłku mogą dokuczać, gdy dotąd byłaś mało aktywna i nagle zaczęłaś sporo się ruszać, np. kilka razy w tygodniu jeździć na rowerze, maszerować z kijkami nordic walking. Te skurcze zwykle nie są groźne. Jeśli jednak wciąż się powtarzają koniecznie sprawdź, jaki może być ich powód. Niekiedy to sygnał choroby.

Reklama

Początek żylaków

Gdy skurczom towarzyszy uczucie ciężkości w nogach, a także puchnięcie wokół kostek (zwłaszcza wieczorem), może to sygnalizować zaburzeni krążenia krwi w żyłach i rozwój choroby żylakowej. Odczuwasz wtedy ból i napięcie całych łydek.

Nasza rada: Na co dzień nie noś skarpet ani podkolanówek z uciskającym ściągaczem. Nie zakładaj nogi na nogę. Wieczorem odpocznij 20-30 minut z nogami uniesionymi do góry, np. opartymi o ścianę lub o sofę. Przed snem oraz po dłuższym staniu, siedzeniu wymasuj łydki - masuj dość intensywnie mięsień łydki, przesuwając rękę od dołu do góry. Aby sprawdzić, czy układ żylny sprawnie funkcjonuje, zrób dopplerowskie USG nóg.

Miażdżyca

Bolesne, ale niezbyt silne skurcze mięśni nóg mogą sygnalizować, że w tętnicach tworzy się blaszka miażdżycowa. Przy rozwijającej się miażdżycy skurcz może nie tylko dotyczyć łydki, ale występować razem z bólem stóp, ud, a nawet bioder. Zwykle takie dolegliwości występują podczas wysiłku fizycznego, a ustępują po odpoczynku. Są skutkiem niedotleniania naczyń krwionośnych.

Nasza rada: Koniecznie zrób lipidogram - poziom cholesterolu LDL, HDL, całkowitego i trójglicerydów. Wynik ponad normę oznacza zagrożenie miażdżycą. Dobrze też wykonać USG tętnic nóg. W diecie ogranicz czerwone mięso. Jedz je 2 razy w tygodniu i postaraj się, aby obok niego zawsze była porcja warzyw.

Powikłania cukrzycy

Jeśli chorujesz na cukrzycę i coraz częściej miewasz skurcze łydek, być może doszło do powikłań związanych z tą chorobą. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi utrzymujący się długo, albo częste skoki cukru (gdy cukrzyca jest niewłaściwie leczona lub w ogóle nieleczona) powodują niekorzystne zmiany, bo krew niewłaściwie odżywia nerwy. Stąd nieprzyjemne skurcze lub drętwienia.

Nasza rada: Kontroluj codziennie za pomocą glukometru poziom cukru we krwi. Pomiary rób na czczo i dwie godziny po posiłku. Gdy cukier wynosi powyżej 140 mg/dl, a 2 godziny po posiłku powyżej 180 mg/dl, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Może okazać się, że potrzebne będą leki i dodatkowe badania. Ponadto jedz regularnie niewielkie posiłki co 3 godziny, przestrzegając zaleceń diety antycukrzycowej.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy