Reklama

Reklama

Objawy, których nie możesz lekceważyć!

Nasz organizm codziennie wysyła nam setki sygnałów. Niektóre z nich mogą zwiastować kłopoty ze zdrowiem. Dowiedz się, jak je odróżnić od tych niegroźnych.

Wstydliwe dolegliwości

Trudno się do nich przyznać nawet lekarzowi. Na początku próbujmy więc pomóc sobie same. Jeśli objawy nie ustąpią, trzeba iść do specjalisty!

Nieświeży oddech

Zrób test: umyj zęby bez pasty i powąchaj szczoteczkę lub wysuń język, potrzyj jego tylną część i powąchaj palec. Jeśli zapach pozostawia wiele do życzenia, zacznij od wizyty u dentysty. Nieświeży oddech to najczęściej efekt rozwijającej się próchnicy. Winne może być też nadmierne wysuszenie śluzówki jamy ustnej (zdarza się, gdy dużo przebywasz w klimatyzowanym, ciepłym pomieszczeniu). Wówczas staraj się dużo pić, a kłopoty powinny same minąć.

Reklama

Ważne! Jeśli domowe metody zawodzą, poradź się lekarza. Powodem nieświeżego oddechu mogą być: zapalenie zatok, refluks żołądkowo-przełykowy, zaburzenia hormonalne.

Swędzenie…

Czujesz pieczenie, swędzenie w intymnym miejscu, a wydzielina z pochwy zmieniła wygląd? To infekcja intymna. Możesz zastosować nasiadówki z kory dębu lub rumianku. Nie rób irygacji, bo wymywają dobre bakterie! Kup w aptece globulki z pałeczkami kwasu mlekowego (np. Lactovaginal, Floragyn) i zastosuj je na noc. Dzięki nim w pochwie panuje kwaśne środowisko, którego nie lubią zarazki. Jeśli dolegliwości nie ustąpią po upływie doby lub są silne, odwiedź ginekologa.

Ważne! Nawracające infekcje dróg rodnych mogą sugerować cukrzycę.

Krew w czasie wypróżniania

Najpierw przekonaj się, czy to na pewno krew. Jadłaś ostatnio buraczki? One barwią stolec. Może te ślady to krew miesiączkowa? A czy przypadkiem nie cierpisz na zaparcia? Jeśli tak, to mamy winowajcę - często pod wpływem wysiłku w czasie wypróżniania pęka małe naczynko krwionośne i pojawia się krew. Wystarczy, że zmienisz dietę, zaczniesz się więcej ruszać i pić wodę, a kłopoty miną. Jeśli jednak krwawienia będą się powtarzać, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Ważne! Przyczyną krwawienia mogą być hemoroidy, polipy jelita grubego lub uchyłki okrężnicy. Nie lekceważ tego objawu, bo krew w kale może świadczyć także o nowotworze jelita.

Raczej niegroźne

Wymienione dolegliwości rzadko są objawem poważnych chorób. Ale gdy się powtarzają, lepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Skurcze łydek

Choć dość rzadko zwiastują poważne problemy, potrafią dać się mocno we znaki. Zwykle świadczą o niedoborze magnezu lub innych pierwiastków. Dlatego jedz więcej produktów obfitujących w magnez (np. pełnoziarnistego pieczywa, grubych kasz) lub kup w aptece preparat magnezu z witaminą B. Być może kłopoty miną. Jeśli zaś skurcze nasilają się po dłuższym staniu, a skórę nóg "zdobią" fioletowe pajączki, masz problem z żyłami. Staraj się unikać stania, noszenia szpilek, a gdy musisz długo siedzieć, wstawaj co pół godziny, pospaceruj w miejscu, zrób kilka przysiadów. Gdy tylko jest okazja, siadaj z uniesionymi nogami. Możesz też smarować nogi maścią z wyciągiem z kasztanowca.

Ważne! Warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczył niedobory ważnych składników: minerałów lub witamin. Jeśli masz uczucie, że drętwieniu łydek towarzyszy męczący przymus poruszania nogami, powodem dolegliwości może być tzw. zespół niespokojnych nóg (można go leczyć!).

Obrzęki

To nadmierne gromadzenie się płynu w tkankach. Może być skutkiem soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Wtedy wystarczy ograniczyć solenie. Obrzęki bywają też efektem zmęczenia. Wtedy lokalizują się w okolicach kostek nóg (jeśli np. długo stoimy) lub oczu (tak bywa z powodu niewyspania).

Ważne! Nie lekceważ obrzęków nóg, jeśli nie znikają mimo wypoczynku - mogą świadczyć o kłopotach z krążeniem. Koniecznie wybierz się do lekarza, jeśli masz opuchnięte i bolące stawy, oraz wtedy, gdy obrzęk lokalizuje się na szyi (może oznaczać chorobę tarczycy). Obrzęk oczu może też sugerować chorobę nerek lub zaburzenia pracy tarczycy.

Chrypka

Nie jest niczym nadzwyczajnym w czasie infekcji. Jeśli jednak przeziębienie mija, a ty nadal nie odzyskałaś głosu, sprawa może być poważna. Chrypka, która nie mija po dwóch tygodniach, wymaga konsultacji lekarza! Zanim się do niego dostaniesz, płucz gardło naparem z szałwii lub rozgryź dwa razy dziennie kapsułkę z witaminami A+E. Powstrzymaj się też od palenia papierosów! Staraj się mówić normalnym głosem - szept bardzo męczy struny głosowe.

Ważne! Przedłużającą się chrypkę mogą powodować: alergia, zapalenie krtani, niedoczynność tarczycy, polipy, guzki śpiewacze lub brodawczaki krtani (to małe narośla, które zwykle leczy się zabiegowo) oraz cofająca się do przełyku treść żołądkowa. Jeśli pracujesz głosem, chrypka może być wynikiem przemęczenia. Niezbędny jest wówczas odpoczynek i rehabilitacja. Niestety, chrypka bywa też głównym objawem raka krtani. Choroba występuje głównie (ale nie tylko!) u palaczy.

Anna Borek, lekarz rodzinny

Kobieta i życie 3/2010

Kobieta i życie
Dowiedz się więcej na temat: choroby | ząb | cukrzyca | tarczyca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy