Reklama

Reklama

Ochronny parasol

Witaminy A, C oraz E uważa się za najlepszych przyjaciół naszego zdrowia. Według Amerykańskiego Instytutu Walki z Rakiem skutecznie wymiatają one z organizmu wolne rodniki, które w dużym stopniu odpowiadają za powstawanie nowotworów i chorób układu krążenia.

- Stan naszego zdrowia aż w 53 proc. zależy od stylu życia, w 21 proc. od warunków pracy, poziomu życia i stanu środowiska, w 16 proc. od indywidualnych cech genetycznych, a tylko w 10 proc. od poziomu opieki zdrowotnej - mówi profesor Jerzy Woy-Wojciechowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.         

Tymczasem wiele osób bardziej interesuje styl samochodu, mebli, ciuchów niż styl życia. Może dlatego, że samochód jest widoczny, a wolnych rodników atakujących nasz organizm niestety się nie widzi. A właśnie one, jak twierdzi prof. Woy-Wojciechowski, przyczyniają się do rozwoju miażdżycy, powstawania nowotworów i aż 90 proc. różnych chorób zwyrodnieniowych.

Czy można ich uniknąć?W najlepszą broń wyposażyła nas natura. Tworzą ją witaminy A, C oraz E i ich sprzymierzeniec - pierwiastek selen. Są to tzw. antyoksydanty, które, co potwierdziły badania, potrafią powstrzymać niszczycielski pochód nowotworów. Jednym z najsilniejszych antyoksydantów jest witamina E, zwana witaminą młodości i miłości.

Fińscy lekarze stwierdzili np. o 32 proc. mniejszą zachorowalność i o 41 proc. niższą śmiertelność na raka prostaty u mężczyzn łykających codziennie 50 mg witaminy E. Natomiast witamina C zapobiega infekcjom bakteryjnym i wirusowym, obniża poziom cholesterolu. Hamuje rozwój nowotworów.

Obronne działanie ma też witamina A, regulująca prawidłowy rozwój komórek nabłonkowych i chroniąca tym samym przed rakiem dróg oddechowych, żołądka i jelita.

Sprzymierzeńcem tych trzech witamin jest selen, który pomaga utrzymać młodą, elastyczną skórę, łagodzi przykre objawy przekwitania, zwiększa odporność i niszczy wolne rodniki. Wiedzą o tym panie dbające o młody wygląd. Ich organizmy potrzebują 50 mcg selenu dziennie. Mężczyznom trzeba więcej - 70 mcg. Ale brak tego pierwiastka może spowodować u nich niemoc płciową.  

Uzupełnienie dietyCenne dla zdrowia witaminy znajdują się w wielu produktach, zwłaszcza w owocach i warzywach, których nie powinno zabraknąć w niczyjej diecie. Wiele osób żyje jednak w pośpiechu, je posiłki nieregularnie i nie zwraca uwagi na ich witaminową wartość. Im pewnością łatwiej jest łykać preparaty, zawierające pełną dzienną dawkę witamin.

Reklama

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: parasol

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje