Oczyszczanie organizmu
Szybkie tempo codziennego życia nie pomaga nam w utrzymaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Otaczające nas środowisko ulega coraz większej degradacji, a niezbędne nam do życia powietrze pełne jest zanieczyszczeń.
Wraz z nadejściem wiosny chcemy budzić się do nowego życia. Zabiegamy o poprawę stanu naszej skóry, chcemy, aby była jędrna i gładka. Aby ją wygładzić i oczyścić używamy wielu specyfików. Stosujemy serię zabiegów regenerujących nasze włosy i dłonie.
Jakie zagrożenia niesie nadmiar toksyn?
Wydalanie przez nas toksyn przez pot i mocz może zostać zaburzone i przynieść nam przykre konsekwencje dla każdego z układów wydalania. Pocenie się jest naturalnym procesem. Zresztą - wbrew różnym opiniom, pot jest nam niezbędny. To z nim wydalana jest część toksyn. Nadmierne wydzielanie potu obserwowane podczas zachorowań lub w trakcie powrotu do zdrowia, jest zwiastunem szybkiego odzyskania dobrej formy.
Cechuje go jednak przykry i indywidualny dla każdego człowieka zapach, który mówi nam o istniejącym w naszym ciele ognisku chorobowym. Natomiast prawidłowa praca naszych jelit jest bardzo istotna dla produkcji właściwego stolca. To z nim właśnie oprócz strawionych resztek pokarmów, wydalamy szkodliwe związki nierozpuszczalne w wodzie.
Dzieje się tak za sprawą dobrego trawienia i łatwego przyswajania pokarmów. Te z kolei zależne są od czynnej i niezaburzonej flory bakteryjnej jelit. Jeżeli dochodzi do naruszenia flory bakteryjnej grożą nam zaparcia, które z czasem powodują powstawanie hemoroidów, ale nie tylko. Zniszczenie flory bakteryjnej jelit może nas doprowadzić do otyłości i poważnych zaburzeń naszego metabolizmu.
A mocz? Powstaje poprzez filtrację przez nerki krwi, oczyszczając ją z produktów odpadowych, które są efektem procesów biochemicznych i metabolicznych zachodzących w naszym organizmie. Stąd prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego jest tak ważne. Zburzenie jego działania prowadzi do wielu zakażeń, powstawania kamieni nerkowych i negatywnie wpływa na pracę całego organizmu.
Organizm sam wysyła nam pewne sygnały informujące o potrzebie pomocy z naszej strony w usunięciu toksyn. Mamy problemy z zasypianiem, odczuwamy ciągłe zmęczenie, pojawiają się problemy z koncentracją. Błahe sprawy doprowadzają nas do nerwowych reakcji. Znajomi i rodzina mówią nam, że niekorzystnie wyglądamy.
Podczas codziennego dnia przepełnionego obowiązkami zawodowymi mamy kłopotliwe trudności z oddawaniem gazów i wzdęciami. Do tego nie pomagają nam na nieświeży oddech żadne reklamowane środki niwelujące ta przykrą dla naszego otoczenia przypadłość. Stosowane na włosy i paznokcie odżywki regeneracyjne nie przynoszą żadnych pozytywnych efektów, nawet przy dłuższym stosowaniu.
Wyraźnie czujemy osłabienie naszej kondycji. Nawet podczas niezbyt szybkiego chodu i wychodzenia po niewysokich schodach pojawia się nam zadyszka. Dezodoranty i antyperspiranty są w codziennym użyciu, a mimo to nasz pot ma wręcz cuchnący zapach. Odczuwamy ciężkość i opuchnięcie kończyn dolnych.
Jeśli w dodatku sięgamy często po wysoko przetworzoną żywność, w naszym jadłospisie króluje czerwone mięso, palimy papierosy, stosujemy używki takie jak kawa i alkohol, nie możemy się obejść bez soli i cukru to z pewnością należymy do grupy ludzi zagrożonych problemami z wydalaniem toksyn dzięki naturalnym funkcjom naszego organizmu.
Jak więc możemy uwolnić się od toksyn, aby przez ich nadmiar i zaleganie nie spowodować tak wielu nieprawidłowości w pracy naszych wewnętrznych narządów? Musimy pamiętać, że nie tylko nasza ingerencja powoduje usuwanie zanieczyszczeń. W naszym ciele, w komórkach przez cały czas zachodzą procesy detoksykacyjne, z których efektami radzi sobie wątroba, czynnie wydalając ostateczne ich efekty.
Poprzez prawidłowe odtruwanie organizmu należy rozumieć wspomaganie zmian zachodzących na poziomie komórkowym oraz pomoc w przyspieszaniu wydalania zneutralizowanych toksyn z organizmu. Przyjrzyjmy się poszczególnym metodom i postarajmy się wybrać tę, która jest dla nas najbardziej wskazana.
Stosowanie mieszanek ziołowych
Jest to błąd, gdyż ziołowe mieszanki przeczyszczające pozwalają tylko na usunięcie zalegającego w jelicie grubym stolca. Zresztą ich działanie jest dużo szybciej odczuwalne dla użytkownika. A najczęstszymi ziołami wchodzącymi w skład mieszanek oczyszczających, pozwalających na usprawnienie procesów wydalania jest łopian, cykoria, skrzyp, koniczyna, korzeń mniszka, fiołek trójbarwny, jeżówka, pokrzywa, karczochy, kora brzozy, nasienie czarnuszki, kwiat kocanki i wiązówka błotna. Podane zioła nie tylko tworzą konkretne mieszanki ziołowe, ale są także dostępne, jako samodzielne środki wspomagające oczyszczanie.
Radykalna zmiana nawyków żywieniowych i spore ograniczenie kalorii w przyjmowanych pokarmach, powoduje uruchomienie zapasowych baz w organizmie, skąd zastępczo czerpie on potrzebną energię. Te zapasowe bazy nie są niczym innym jak tylko odłożoną tkanką tłuszczową. A to w niej w właśnie gromadzą się nadmierne ilości toksyn.
Jednym z wariantów diety oczyszczającej jest dość znana i powszechnie stosowana głodówka. Ta jednak nie może być stosowana dłużej niż dwa dni.
Stąd podczas stosowania specjalnych diet odchudzających razem z niwelowaniem nadmiernej ilości nagromadzonego tłuszczu uwalniane są także zawarte w nim szkodliwe związki. Dlatego tak ważne jest, by nie przesadzać z odchudzaniem. Nie może ono następować bardzo gwałtownie i szybko. Wtedy nasz organizm nie nadąża z wydalaniem toksyn i grozi nam efekt ponownego zanieczyszczenia tkanek.
Jednym z wariantów diety oczyszczającej jest dość znana i powszechnie stosowana głodówka. Ta jednak nie może być stosowana dłużej niż dwa dni. Dłuższe jej stosowanie prowadzi do osłabienia czynności naszych naturalnych funkcji metabolicznych. Dlatego jej stosowanie powinno być wcześniej ustalone i skonsultowane z lekarzem. Podczas trwania głodówki całkowicie ograniczamy spożycie jakichkolwiek pokarmów, ale musimy pic duże ilości wody mineralnej niegazowanej lub zielonej herbaty i naparów ziołowych.
Natomiast dieta oczyszczająca trwa zdecydowanie dłużej, bo od tygodnia czasu do dwóch. Taka dieta ma trzy najważniejsze punkty programowe. Po pierwsze należy oczyścić przewód pokarmowy z niestrawionych resztek, stąd zaleca się spożywanie płatków owsianych, ciemnego pieczywa, grubych kasz i otrębów pszennych.
Po drugie po oczyszczeniu należy uzupełnić braki lub wzmocnić florę bakteryjną. W tym celu pijemy kefiry i jogurty. Możemy także sięgnąć po apteczne środki dbające o pożyteczne bakterie w naszym organizmie, przyjmowane zwyczajowo podczas i po antybiotykoterapii. I trzecia zasada, która czasowo powinna być wdrażana razem drugą, to uzupełnianie witamin i życiodajnych minerałów. Wtedy nieocenione są warzywa i owoce, które są ich cennym źródłem.
Również bardzo ważne jest uzupełnianie płynów w postaci wody mineralnej niegazowanej lub zielonej herbaty. Wybór konkretnej diety spośród setek oferowanych w sieci, poradnikach i czasopismach i jej efektywność zależy tylko i wyłącznie od nas i naszej samodyscypliny.
Korzyści płynące z odwiedzania sauny
Częste wizyty w saunie pomogą nam w pozbyciu się z organizmu szkodliwych związków rozpuszczalnych w wodzie. Tylko podczas 30 minut pobytu w saunie możemy wypocić aż kilka litrów potu. W porównaniu, w ciągu całego dnia jesteśmy w stanie wypocić od ½ do 1 l potu. Czy to nie duża różnica? Działanie sauny poprzez wysoką temperaturę powoduje silne rozszerzenie naczyń krwionośnych i stąd tak obfite pocenie.
Jest to z pewnością przyjemna forma relaksu połączonego w działaniem oczyszczającym, a ponadto ma bardzo korzystny wpływa na kondycję skóry. Jednak nie każdy może z sauny korzystać. Przede wszystkim, jeżeli zmagamy się z jakąkolwiek infekcją, powinniśmy sobie dać póki, co spokój.
Ale kategoryczne wizyty w saunie mają osoby cierpiące na problemy z układem krążenia, niewydolnością nerek, nadczynnością tarczycy i napadami padaczkowymi. Ktoś zapyta - a co z dziećmi? Mogą korzystać z sauny, wspomaga to ich odporność, jednak nie dłużej nić jednorazowo 5 minut.
Aromatyczne kąpiele
Kolejna przyjemna metoda. Kąpiel ma nie tylko na celu utrzymanie nawyków higienicznych i pozbycia się brudu, bakterii i naskórka zalegającego na naszym ciele. Podczas kąpieli możemy zastosować odpowiednie środki, które powodują drogą rozszerzonych pod wpływem ciepłej wody porów skórnych proces wymiany jonowej.
Dostające się do organizmu składniki powodują uwalnianie przez skórę takich toksyn jak kwas moczowy, kwas mlekowy, aceton i mocznik. Dlatego wskazane jest stosowanie różnego rodzaju solanek, które mają wysoką zawartość dobroczynnych jonów magnezu, sodu, bromu i wapnia. Kąpiel z dodatkiem stężonego roztworu takiej solanki może także być pomocna nas naszego organizmu przez wchłanianie w ten sposób brakujących mu minerałów.
Zbawienny ruch
Wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna pomaga nam w uwalnianiu zgromadzonych w naszym ciele toksyn. W jaki sposób? Przez proces pocenia. Wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie potu, a co za tym idzie jednoczesne oczyszczanie. Najprostszą i chyba najbardziej spopularyzowaną metodą utrzymania odpowiedniej ilości ruchu jest bieganie. Oprócz eliminacji toksyn przez pot, ma doskonałe działanie na nasz układ krążenia i pracę naszych mięśni.
Prawdziwe piękno płynie z wnętrza
Jeżeli więc zauważamy sygnały świadczące o potrzebie oczyszczenia naszego organizmu nie wahajmy się sięgnąć po którąś z dostępnych metod. Dzięki pozbyciu się nadmiernej ilości toksyn, polepszymy funkcjonowanie naszych narządów, a widocznym i odczuwalnym dla nas efektem będzie z pewnością nie tylko poprawa naszego wyglądy zewnętrznego, ale tak istotnej przecież kondycji psychofizycznej.
Więcej w serwisie: