Oczyszczanie zatok. Co robić, o jakiej porze dnia?
Zatoki są niedrożne z powodu niedoleczonej infekcji dróg oddechowych albo ostrego lub przewlekłego stanu zapalnego toczącego się w zatokach. Głównym winowajcą jest zalegająca w zatokach wydzielina, w której namnażają się wirusy lub bakterie. Najważniejsze – musisz ją usunąć!
Rano
Zrób solną parówkę. W litrze gorącej wody rozpuść dwie łyżki soli morskiej. Wdychaj opary nosem i ustami przez ok. 10 minut, nakrywając głowę ręcznikiem. Na śniadanie jedz jaglankę. ½ szklanki uprzednio sparzonej kaszy jaglanej zalej szklanką wody i gotuj na małym ogniu, aż kasza wchłonie płyn. Zetrzyj jabłko na tarce i podgrzej do zarumienienia, doprawiając cynamonem. Wymieszaj z kaszą, polej odrobiną mleka.
W ciągu dnia
Zakraplaj wodę utlenioną. 10 kropli wody utlenionej rozcieńcz w łyżce przegotowanej zimnej wody. Nabierz trzy mililitry roztworu do zakraplacza (kupisz w aptece). Połóż się, układając nisko głowę. Zakropl płyn najpierw do jednej, a potem do drugiej dziurki nosa, aby dotarł do zatok. Po chwili wstań i wydmuchaj każdą dziurkę osobno w następujący sposób: przechyl głowę na ramię, zatkaj dziurkę, która jest wyżej, a dolną wydmuchaj wydzielinę. Analogicznie wydmuchaj drugą dziurkę.
Wieczorem
Wypij herbatę z kurkumy. Zagotuj ½ l wody. Gdy zacznie wrzeć, dodaj ½ łyżeczki mielonej kurkumy 1/3 łyżeczki cynamonu. Gotuj na wolnym ogniu przez 10 minut. Przecedź napar. Dodaj sok z cytryny i łyżeczkę miodu. Połóż ciepły kompres na czoło. Weź dwie garści połówek łuskanego grochu i podgrzej na patelni. Wsyp do bawełnianego woreczka. Przyłóż kompres na czoło przed snem.
Co drugi dzień zrób płukanie zatok
Przygotuj roztwór do płukania. Zagotuj 1/2 l wody. Ostudź. Rozpuść w niej płaską łyżeczkę zwykłej soli kuchennej. Wlej roztwór do czystej butelki z dzióbkiem po wodzie mineralnej. Nachyl się nad umywalką z głową lekko przechyloną na prawo, aby ucho dotykało ramienia. Włóż końcówkę butelki do lewej dziurki nosa (górnej). Powoli przechyl butelkę (woda musi płynąć) i zacznij oddychać przez usta, nie przez nos. Kiedy tak zrobisz, płyn powinien wypłynąć drugą dziurką nosa (dolną), jeśli wpada do ust, wypluj go. Na koniec opuść głowę w dół i dokładnie wydmuchaj nos. Płukanie możesz również powtórzyć dla drugiej dziurki.
Zobacz także: