Reklama

Ofiary mody

Podążasz za modą? Możesz zafundować sobie ból pleców, alergię i żylaki.

Szkodliwe obcasy

Szpilki powodują nadmierne wygięcie kręgosłupa do przodu, a w efekcie – dyskopatię i stany zapalne w obrębie kręgów. Wysoki obcas sprzyja przykurczom ścięgna Achillesa, obciąża śródstopie. Każdy krok powoduje mikrourazy tkanek wokół stawów i więzadeł. Wąskie czubki przyczyniają się do deformacji stóp, wrastania paznokci i płaskostopia (w jego efekcie u wielu kobiet tworzą się brzydkie halluksy). Koturny wcale nie są zdrowsze, choć krąży taka opinia. Chodząc, nie czujesz podłoża, twoja sylwetka jest usztywniona i napięta. Ortopedzi nie zalecają też balerinek. Mają zbyt cienką i płaską podeszwę, wybitnie sprzyjają płaskostopiu.

Reklama

Syndrom ciasnego kołnierzyka

Syndrom odkryli niedawno naukowcy z Cornell University w USA. Zbadali oni grupę 94 urzędników, którzy przez 9 godzin dziennie nosili zapięte pod szyją koszule. Odkryto, że zmniejszyła się zdolność siatkówki ich oczu do szybkiego reagowania na zmiany natężenia światła. Osłabło też odczuwanie smaku. Zdaniem ekspertów skutki te wywołał ucisk na tętnice szyjne zaopatrujące mózg w natlenioną krew.

Dżinsy winne bólom pleców

Podczas wielogodzinnego siedzenia dżeansy (zwłaszcza biodrówki) uciskają biodra, odcinek krzyżowy kręgosłupa i kość ogonową. Ucisk może powodować dokuczliwe bóle pleców. Następstwem niedokrwienia okolicy krzyża może być zapalenie korzonków nerwowych, a w przyszłości nawet rwa kulszowa. To nie wszystko! Wychłodzenie wciąż odkrytych dolnych partii pleców wybitnie sprzyja problemom z pęcherzem, stanom zapalnym jajników, a w konsekwencji – także trudnościom z zajściem w ciążę.

Infekcje intymne przez...stringi

Stringi są mocno wycięte i przylegające, w wyniku czego skóra miejsc intymnych jest przegrzana i stale wilgotna. Sprzyja to rozmnażaniu się drobnoustrojów – zwłaszcza drożdżaków wywołujących grzybicę. Ponadto stringi często się przesuwają, co ułatwia wędrówkę bakteriom w kierunku ujścia pochwy. Zwiększa się zatem ryzyko infekcji. Figi tego typu mogą także powodować mechaniczne otarcia nabłonka okolic intymnych. Przy zakupie bielizny zwróć uwagę na materiał (wybieraj bawełnę) oraz na to, by bielizna nie wrzynała się w ciało.

Tkanina może szkodzić

Wiele materiałów może wywołać objawy uczuleń. Alergicy powinni więc nosić ubrania wykonane z tkanin naturalnych. Bezpieczne są bawełna, jedwab, który ma gładkie włókna, a także len i wiskoza. Osoby wrażliwe na pewno nie powinny nosić ubrań z wełny i angory, które mogą podrażniać skórę i powodować wysypkę. Niewskazany jest także poliester i inne sztuczne materiały (nie przepuszczają powietrza i nie absorbują wilgoci). Twój żakiet nie wymaga prasowania? Najprawdopodobniej został poddany działaniu formaldehydów, które mogą silnie podrażniać skórę. Kupując ubrania, zwróć również uwagę na to, czy nie wszyto w nie gumek (też mają związki, które często powodują uczulenia). Pamiętaj, by przed pierwszym włożeniem nowego ubrania zawsze je uprać, by dokładnie wypłukać resztki barwników.

Niebezpieczne dodatki

Najwięcej zagrożeń niesie noszenie metalowej biżuterii z domieszką niklu i chromu. U wielu osób powoduje ona alergię w miejscu kontaktu ze skórą. Jej objawami są zaczerwienienie, wysypka (pęcherze!) i świąd. Kolczyki z niklem mogą powodować ropienie uszu, a np. guziki od spodni - wysypkę na brzuchu. Jeśli masz skłonność do alergii, kupuj bezpieczniejszą biżuterię ze srebra lub złota. Unikaj metalowych guzików i suwaków, zrezygnuj z pasków z metalową sprzączką. Lepiej zdecydować się na plastikowe wykończenia lub obszyć metalowe części materiałem.

Legginsy sprzyjają "pajączkom"

Superobcisłe legginsy lub dżinsy utrudniają przepływ krwi. Jeśli ubranie ma domieszkę sztucznych materiałów, skóra nie oddycha prawidłowo. Może to powodować zastoje i obrzęki. Pajączki są pierwszym objawem złego doboru spodni. Staraj się więc nosić takie, które nie pozostawiają odcisków na skórze. Ta sama zasada obowiązuje przy kupnie skarpetek czy podkolanówek (bawełniane i bezuciskowe).

Zapalenie sutka od złego biustonosza

Według lekarzy z Kliniki Chorób Piersi i Chirurgii Onkologicznej zgrubienia, guzki lub stany zapalne są często spowodowane przez źle dopasowany biustonosz. Ucisk utrudnia odpływ chłonki z gruczołu piersiowego do węzłów pachowych. Może nawet utworzyć się ropień wymagający interwencji chirurga.

Na żywo 24/2011

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: alergia | wysokie obcasy | żylaki | ból pleców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy