Olej kokosowy i jego właściwości

​Olej kokosowy nazywany jest czasami masłem lub tłuszczem kokosowym. Pozyskiwany jest z orzechów palmy kokosowej.

Olej kokosowy
Olej kokosowy123RF/PICSEL

Ze względu na swoje szerokie zastosowanie wykorzystywany nie tylko w przemyśle spożywczym lub chemicznym, lecz przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym, leczeniu chorób oraz dietetyce. Można go zakupić w sklepach ze zdrową żywnością, hipermarketach bądź przez internet. Przyjrzyjmy się uważniej jego specyficznym wyróżnikom.

Olej kokosowy jako kosmetyk

Dzięki swoim składnikom - antyutleniaczom oraz witaminie E - zapobiega starzeniu się skóry,  a także  nawilża ją. Zmniejsza też widoczność  pojawiających się na rękach brązowych plam  i zatrzymuje powstawanie nowych. Działa również na włosy: odbudowuje zniszczone, zapobiega rozdwajaniu końcówek, redukuje łupież. Może być wykorzystany do demakijażu. Popularny wśród masażystów, którzy chętnie sięgają po niego podczas wykonywanych zabiegów.

Olej kokosowy jako lek

Doskonale leczy takie dolegliwości skórne jak np. wysypki, świąd, skaleczenia, grzybice, trądzik.  Przyjmowanie oleju kokosowego pomaga w trakcie przeziębień, a nawet przy poważniejszych schorzeniach m.in. astmie, chorobach układu pokarmowego, chorobach nerek, chorobach układu krążenia, zapaleniu płuc, osteoporozie, cukrzycy bądź niedoborze witamin.

Olej kokosowy jako środek wspomagający odchudzanie

Paradoksalnie, mimo że  jest tłuszczem, to nie przyczynia się do budowy tkanki tłuszczowej, co więcej ma mniej kalorii. Kwasy tłuszczowe, z których zbudowany jest ten olej, utworzone są ze średnich łańcuchów - dostają się one bezpośrednio do komórek i tam zostają spalane.

Poprzez taką budowę  przyspieszają metabolizm, co wpływa na szybszą utratę zbędnych kilogramów. Ze względu na właściwości energetyzujące może z sukcesem zastąpić różne słodycze, co najkorzystniej wpłynie na utrzymanie smukłej sylwetki. Warto wykorzystać go w codziennej diecie.

Jak widać olej kokosowy to tłuszcz, który nie powinien kojarzyć się jako czynnik sprawczy wielu chorób lub niezdrowa żywność. Wręcz przeciwnie, jego właściwości mogą przyczynić się do poprawy naszego wyglądu, samopoczucia czy zdrowia.

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas