Olśniewaj uśmiechem
Wszyscy myjemy zęby, a mimo to większość z nas i tak zmaga się z próchnicą, chorobami dziąseł i erozją szkliwa...
Szczoteczka pozwala oczyścić tylko około 60 procent powierzchni zębów, a jama ustna zostaje odkażona w zaledwie... 10 procentach. Warto więc wiedzieć, jak dodatkowo zadbać o to, by mieć olśniewający uśmiech, zdrowe dziąsła i świeży oddech.
Daj się skusić jabłku
Regularnie chrupiąc jabłka, wzmocnisz dziąsła i zwiększysz produkcję śliny, neutralizując tym samym działanie bakterii, które są odpowiedzialne za przykry oddech i uszkadzają płytkę zęba.
Na co uważać? Jako że owoce te zawierają cukry i kwasy, które stwarzają idealne wręcz warunki do rozwoju próchnicy, po ich zjedzeniu warto przepłukać usta wodą. To mit, że po zjedzeniu jabłka już nie trzeba myć zębów na noc.
Pasta z cynamonu
Dzięki swoim antybakteryjnym właściwościom cynamon doskonale odkaża jamę ustną i wspomaga leczenie chorób w jej obrębie. Warto więc go dodawać do jogurtu czy porannej owsianki. Z cynamonu możesz też sobie przyrządzić naturalną, delikatnie wybielającą pastę do zębów. Wystarczy, że wymieszasz łyżeczkę przyprawy z 2 łyżeczkami sody i łyżeczką wody mineralnej niegazowanej. Składniki ucieraj aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Jednak z uwagi na dodatek sody pasty tej nie używaj częściej niż raz dziennie.
Goździki w zębie
Kiedy rozboli cię ząb, koniecznie trzeba odwiedzić gabinet stomatologiczny - nie ma innej rady. Ale co zrobić, gdy ból dopada w środku nocy? Sięgnąć po goździki: działają bowiem kojąco i odkażająco. Wystarczy przez kilka minut possać ze dwa goździki, by ból zelżał. Ból, stany zapalne i ropne dziąseł, języka i gardła uśmierzy również mirra. Wymieszaj kilka kropli olejku z mirry (kupisz go np. w zielarni) z dużą ilością wody i taką płukanką wypłucz usta.
Odśwież oddech
Po zjedzeniu mocno doprawionego posiłku oddech szybko odświeżysz rozmarynem - wystarczy żuć gałązkę. Możesz także przygotować sobie napar. Trzy łyżeczki suszonego rozmarynu zalej 2 szklankami wrzącej wody. Pozostaw pod przykryciem do naciągnięcia na 30 minut. Następnie odcedź napar, wystudź i wstaw do lodówki. Płucz nim usta nawet kilka razy w ciągu dnia.
>>> Czytaj dalej na kolejnej stronie <<<
Kokos ma moc
Zaopatrz się w nierafinowany olej kokosowy i co rano (koniecznie na czczo) płucz przez 15- 20 minut jamę ustną łyżką oleju - powinien on dostać się w każdy jej zakątek. Następnie wypluj go i umyj zęby jak zwykle. Dzięki tej metodzie poprawi się stan twoich dziąseł, zmniejszy ilość osadu na zębach, a także bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy oraz infekcji górnych dróg oddechowych.
Pij zieloną herbatę, a zęby będą ci wdzięczne
Napój ten ma działanie zasadotwórcze, dzięki czemu zmienia pH w jamie ustnej. Ogranicza więc rozwój bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy oraz przyczynia się do zwiększenia mineralnej gęstości tkanki kostnej i zębów. Zawiera też niezbędny dla zębów fluor. A jeśli będziesz po nią sięgać regularnie, zapobiegniesz też paradontozie i załagodzisz objawy tej, która zdążyła się już rozwinąć.
Czego unikać?
Nic niestety nie tworzy tak sprzyjającego środowiska do powstania próchnicy jak cukier. Jeśli więc chcesz cieszyć się własnymi zębami jak najdłużej, omijaj słodkości szerokim łukiem. Na liście produktów zakazanych są też słodkie soki, napoje izotoniczne i gazowane.
Zobacz także: