Osiem objawów raka, które często ignorujemy
Choroby nowotworowe są wyjątkowo podstępne. Niektóre rozwijają się w utajeniu przez dziesiątki lat, a ich symptomy narastają powoli. Wiele osób nie zwraca uwagi na sygnały ostrzegawcze, przypisując je mniej poważnym dolegliwościom.
Tak często bywa ze zmianami na skórze. Tymczasem jeśli choćby trzy razy w życiu zdarzyło się nam "spiec na raka" na słońcu, lepiej regularnie ją oglądać. Czy nowe lub obecne od lat znamię zaczęło się odbarwiać, swędzieć, krwawić, na jego powierzchni wyrósł guzek? W ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na czerniaka, najgroźniejszy typ raka skóry, wzrosła trzykrotnie.
Dziwny pieprzyk
Tylko wczesne wykrycie raka, zanim wrośnie w skórę głębiej niż na 1 mm, pozwala wyleczyć go chirurgicznie. Do onkologa dostaniesz się bez skierowania. Wykona biopsję w znieczuleniu miejscowym i przekaże znamię do badania histologicznego.
Powiększone węzły
Zaniepokoić powinny twarde, niesymetryczne, niebolesne, nieprzesuwalne: na szyi, pod pachami, nad obojczykami, w pachwinach. Chłoniaki rozpoznaje się u 7,5 tys. osób rocznie. Badania: morfologia i OB, enzym LDH, RTG piersi, USG brzucha.
Kłopoty z pęcherzem
Sygnał alarmowy? Krew w moczu. Świadczy o wysokim ryzyku raka pęcherza. Częsty między 60.-70. r. ż. , zwłaszcza u palaczy. Badania: USG dróg moczowych, cytologia osadu moczu, cystoskopia pozwalająca na obejrzenie pęcherza od wewnątrz.
Chrypka i kaszel
Objawy raka krtani. Typowe dla palaczy, osób pijących wysokoprocentowy alkohol, cierpiących na refluks. Męczliwość, której przewlekle towarzyszy poranny kaszel, może świadczyć o raku płuc. Badania: laryngologiczne, RTG płuc.
Nieprawidłowe krwawienie
Sygnalizują raka śluzówki macicy. Co roku dopada 4 tys. kobiet. Średnia wieku: 61 lat. Badanie: coroczne USG ginekologiczne. U pań, które utyły na parę lat przed menopauzą lub po niej, są chore na cukrzycę lub mają nadciśnienie tętnicze: USG co pół roku.
Przewlekły ból brzucha
Dokuczliwe zaparcia i biegunki, mdłości, anemia, ślady krwi to objawy podstępnego raka jelita grubego. Co roku diagnozę słyszy 13 tys. Polaków. Każdy, kto ukończył 50. r. ż., powinien wykonać kolonoskopię, tj. endoskopię całego jelita grubego.
Chudnięcie
Dolegliwości ogólne związane z nowotworem pojawiają się w późniejszych stadiach i nie są charakterystyczne. Przy niewyjaśnionej utracie wagi, przewlekłym osłabieniu, bólach (np. kości), obfitych nocnych potach i gorączce zgłoś się do lekarza.
Zobacz także: