Owoce leśne - zdrowie prosto z krzaczka

Wykorzystaj ich walory odżywcze i lecznicze, bo sezon na nie trwa krótko.

Zbierając owoce leśne, trzymaj ręce daleko od ust. Po powrocie do domu umyj dokładnie dłonie
Zbierając owoce leśne, trzymaj ręce daleko od ust. Po powrocie do domu umyj dokładnie dłonie123RF/PICSEL

Poziomki, jagody, maliny, jeżyny... Sezon na owoce leśne trwa - zależnie od ilości słońca i deszczu - od połowy czerwca do końca września. W tym czasie raczmy się nimi jak najczęściej - jedzmy je na surowo, przetwarzajmy, zamrażajmy, suszmy - zarówno owoce, jak i liście. Jakie mają walory zdrowotne? Są nie tylko źródłem witamin, minerałów i błonnika, lecz także najsilniejszych przeciwutleniaczy - antocyjanów, czyli barwników roślinnych czerwonych, fioletowych, niebieskich i czarnych.

Zwalczają one wolne rodniki przyspieszające starzenie się organizmu i procesy degeneracyjne komórek, zapobiegają chorobom cywilizacyjnym: nadciśnieniu tętniczemu, cukrzycy i miażdżcy. Wzmacniają bowiem naczynia krwionośne - uelastyczniają je i hamują odkładanie się w nich złogów złego cholesterolu. Działają przeciwzakrzepowo i usprawniają przepływ krwi.

Jagoda

Najwięcej antocyjanów ma jagoda, inaczej borówka czernica. Oprócz nich zawiera także witaminy A, B1, B2, PP, C i E, żelazo, magnez, fosfor oraz wapń. Wystarczy jeść 2 szklanki jagód tygodniowo, żeby obniżyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi. Jagody zalecane są też w profilaktyce chorób oczu (np. siatkówki) i wspomagania wzroku - np. osobom pracującym na co dzień z komputerem. Łagodzą dolegliwości wywołane przez żylaki: zmniejszają obrzęk i uczucie ciężkości nóg. Świeże owoce ułatwiają trawienie i mają lekkie działanie przeczyszczające, zaś suszone - zapierające. Są pomocne przy zatruciach, ponieważ neutralizują bakterie i hamują ich przenikanie przez błonę śluzową przewodu pokarmowego. Pomagają zwalczać pasożyty układu pokarmowego, łagodzą objawy choroby wrzodowej żołądka.

Malina

Stosowana jest jako środek napotny, przeciwzapalny i obniżający gorączkę. Działanie to zawdzięcza dużej ilości witaminy C i kwasowi salicylowemu, którego pochodną jest kwas acetylosalicylowy - substancja czynna w aspirynie. Dlatego malin unikać powinny osoby z podrażnioną śluzówką żołądka - mogą prowadzić do krwawień. Prócz kwasu askorbinowego maliny są źródłem witaminy B1, B2 i B6, kwasu foliowego, fosforu, żelaza, magnezu, wapnia i potasu. Przygotowane z nich soki i napary wzmacniają odporność i oczyszczają z toksyn. Mają właściwości rozkurczowe - łagodzą u pań bóle menstruacyjne. Napar z liści w wielu krajach Azji stosowany bywał jako środek ułatwiający poród.

Poziomka

Podobnie jak malina zawiera kwas salicylowy i dużo witaminy C (w 100 g aż 60 mg), a także witaminy PP i K, B1 i B12, żelazo i fosfor. Świeże owoce i sok są uznawane za silny środek odtruwający - oczyszczający krew i regulujący przemianę materii. Mają również działanie napotne, przeciwgorączkowe i lekko moczopędne. Można je stosować wspomagająco przy niektórych schorzeniach układu moczowego, nerek, wątroby i problemach żołądkowych związanych z biegunką. Ułatwiają zasypianie.

Jeżyna

Ma sporo witaminy E, zwanej witaminą młodości, witaminy C i witamin z grupy B, prowitaminy A, potasu, wapnia, magnezu, miedzi i żelaza. Wspomaga pracę przewodu pokarmowego, łagodzi zaburzenia nerwowe i kłopoty z bezsennością, wspiera leczenie anemii. Tak jak jej bliska krewna malina, ma działanie wykrztuśne i napotne. Łagodzi zgagę i zmniejsza nadkwasotę, korzystnie działa na skórę. Zewnętrznie można ją stosować na rany i owrzodzenia, do płukania jamy ustnej i gardła.

Domowe przetwory

Odwar z owoców i liści poziomki - na biegunkę: 2 łyżki pokruszonych liści i owoców zalej szklanką wody, gotuj 3 minuty. Przykryj, odstaw na 10 minut. Pij 3 razy dziennie po pół szklanki. Napar z liści jagód - gojący rany i łagodzący zmiany skórne: 2 łyżeczki suszonych liści jagody zalej szklanką wrzątku. Przykładaj do chorego miejsca, gdy przestygną.

Z owoców jagód - przy kłopotach z krążeniem, miażdżycy i nadciśnieniu: 2 łyżki suszonych owoców borówki czernicy zalej szklanką wodyj, gotuj 5 minut pod przykryciem, odstaw do wystygnięcia. Pij po pół szklanki rano i wieczorem po posiłkach.

Napar z owoców malin - na przeziębienie: Zalej 2 łyżki suszonych malin szklanką wrzątku, odstaw na 15 minut. Przecedź, pij 2-3 razy dziennie po szklance.

Sok z jeżyn - na zgagę i na uspokojenie: 1 kg owoców zasyp w rond- -lu 50 dag cukru, gotuj na małym ogniu 40 minut, mieszając. Przelej przez sitko do dzbanka (owoce dobrze odciśnij), potem do butelek. Butelki wypasteryzuj.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas