Reklama

Reklama

Pędem po sosnę

Chcesz uzupełnić swoją zielarską apteczkę? Już za chwilę zaczną się zbiory młodych pędów sosny. Syrop z nich to doskonałe lekarstwo na kaszel i przeziębienie dla dzieci i dorosłych.

Syrop z nich to doskonałe lekarstwo na kaszel i przeziębienie dla dzieci i dorosłych. Olejek sosnowy zawiera pinen i borneol, które pomagają w leczeniu nieżytu górnych dróg oddechowych, chrypki i suchego kaszlu.

Jak zbierać?

Młode pędy nie powinny być dłuższe niż 12 cm. Najlepiej ścinać je za pomocą sekatora na przełomie kwietnia i maja.

Jak zrobić syrop?

Pędy sosny (te z końców gałęzi) polej niewielką ilością spirytusu i zostaw na kilka godzin. Nie musisz ich myć, pod warunkiem, że zbierasz je z dala od zanieczyszczeń, tak jak zioła, które zrywamy dla zdrowia. Potem ułóż je w litrowym słoiku. Rób to naprzemiennie - warstwę pędów i cukru (białego lub brązowego). Na wierzchu cukier jeszcze polej spirytusem. Zakręć i odstaw na słońce na ok. 3 tygodnie. Przechowuj w lodówce.

Reklama

Przetwarzaj na świeżo

Syrop z pędów sosny najlepiej przygotowywać od razu po ich zebraniu, bo wtedy nie tracimy cennych olejków eterycznych. Jeśli chcesz je przechowywać przez kilka dni, zawiń pędy w wilgotną ściereczkę i schowaj do lodówki.

Zobacz także:

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy