Reklama

Reklama

Pięć rad dla kobiet chorujących na tarczycę

Leczenie pozostaw specjaliście. Sama możesz tylko łagodzić uciążliwe objawy towarzyszące chorobom tarczycy.

Specjalne kosmetyki nawilżą suchą skórę

Podrażniona, sucha skóra towarzyszy często chorobom tarczycy. Dotyczy nie tylko twarzy, ale także innych okolic np. łokci czy pięt.

- Codziennie nawilżaj twarz i ciało - pielęgnuj swoją skórę kosmetykami, które są przeznaczone do bardzo suchej skóry. Powinny zawierać takie składniki jak np. mocznik czy mleczan sodu. To substancje które wspomagają naturalne właściwości wiązania wody oraz redukują uciążliwe łuszczenie się i swędzenie.

- Natłuszczaj szczególnie trudne miejsca - pięty i łokcie możesz dodatkowo natłuszczać maścią z witaminą A, do kupienia w aptece bez recepty. Ulgę popękanym piętom i bardzo suchym stopom przyniesie też regenerujący krem do stóp.

Reklama

Ruch pobudzi spowolniony metabolizm

Za tempo przemiany materii odpowiadają hormony, które wytwarza tarczyca. Gdy produkuje ich za mało, a tak się dzieje przy niedoczynności gruczołu, skutkiem jest tycie.

- Dobierz wysiłek fizyczny do swoich możliwości - im bardziej pracują mięśnie, tym łatwiej spalisz kalorie, których dostarcza ci jedzenie. Aby rozbudować mięśnie, ruszaj się przynajmniej przez 30 minut dziennie. Nie zmuszaj się do biegania jeśli cię wyczerpuje. Spaceruj, pływaj.

- Walcz z monotonią - urozmaicaj sobie wysiłek fizyczny. Jeśli np. jeździsz na rowerze zmieniaj trasy, tempo jazdy.

Drożdże i maska wzmocnią włosy

Przesuszone i łamliwe włosy potrzebują wsparcia nie tylko w postaci dobrze dobranego szamponu. Przyda im się też naturalna, wzmacniająca kuracja witaminowa.

- Potrzebujesz więcej witaminy B  - najlepszym jej źródłem są drożdże. Kuracja nimi przynosi dobre efekty, bo są łatwo przyswajane przez organizm.

- Nałóż domową maskę - przygotuj ją z żółtka utartego z oliwa. Nałóż na włosy i trzymaj pod turbanem z ręcznika przez godzinę.

Nadmierną nerwowość pomogą opanować zioła

Chce ci się płakać bez przyczyny, wpadasz w psychiczne "dołki"? Za takie stany tez odpowiada chora tarczyca.

- Dziurawiec poprawi ci nastrój - zioło to ma m.in. właściwości antydepresyjne i przeciwlękowe. Pij herbatkę z dziurawca 2 razy dziennie przynajmniej przez 3 tygodnie.

Dieta bogata w jod sprzyja leczeniu wola

Jeśli tarczyca otrzymuje za mało jodu, zaczyna być to widoczne w postaci powiększonego wola na szyi.

- Dobrym źródłem jodu są ryby morskie - kilka razy w tygodniu jadaj ryby. Bogate w jod są np. dorsz, łosoś, śledź, makrela. Jod znajdziesz też w liściach alg morskich, będących składnikiem sushi. Możesz wykorzystać je także do zup i sałatek.


Świat kobiety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy