Pięć sposobów na oparzenia słoneczne
Upały potrafią dać się we znaki. Czasami krem z filtrem nie wystarczy i skóra staje się poparzona. Istnieją sprawdzone sposoby, by przynieść ulgę. Oto pięć z nich.
1. Okład z plastrów ogórka chłodzi
Zabieg nie tylko obniża temperaturę ciała, ale też zmniejsza ból. Ogórek ma w składzie dużo wody, dzięki czemu wykazuje silne właściwości nawilżające. Witamina C ułatwia proces naprawczy, a pH miąższu jest takie jak zdrowej skóry.
Jak stosować okład?
Ogórek włóż na pół godziny do lodówki. Następnie pokrój w plasterki i połóż na spieczoną skórę. Pozostaw na 20 minut - po tym czasie plastry wyraźnie miękną i stają się ciepłe.
Jak przygotować tonik ogórkowy?
Zmiksuj pół obranego ogórka, pół pomidora. Do masy dolej dwa kieliszki źródlanej wody. Tonik przechowuj w lodówce i zużyj w ciągu trzech dni. Możesz nim przemywać obolałą skórę nawet kilkanaście razy dziennie, aż przestaniesz odczuwać dolegliwości.
2. Zsiadłe mleko tworzy warstwę ochronną
Przywraca oparzonej skórze prawidłowe pH, a ponadto "wyciąga" z ciała wysoką temperaturę. Dzięki zawartości witamin A, K, B2 i B12 nawilża i odżywia skórę. Pokrywa ją "filmem" chroniącym przed wysychaniem i bakteriami.
Jak je stosować?
Nakładaj zsiadłe mleko dość grubą warstwą na poparzone miejsca na 20 minut. Potem spłucz ciało chłodną wodą bez mydła, by nie rozpuścić warstwy ochronnej. Warto je również popijać, bo wychładza organizm także od środka.
3. Aloes koi stan zapalny
Dwa liście rozetnij i wybierz z nich galaretowaty miąższ. Przełóż do miseczki i rozetrzyj widelcem. Dodaj odrobinę wody, by stworzyć papkowatą miksturę. Możesz też wyciskać sok bezpośrednio na oparzenie.
Sok, żel z zielarni
Aloesowe okłady powtarzaj 4 razy dziennie, ewentualnie wypróbuj gotowe preparaty, np. żel lub sok.
Ważne!
Ze względu na silne działanie nie stosuj aloesu, gdy masz problem z alergią. Metody nie zaleca się u dzieci.
4. Tarty ziemniak regeneruje tkanki
Obfituje w ważne dla nich składniki odżywcze, zwłaszcza witaminę C, aminokwasy, skrobię i rutynę. Okład nawilża i odżywia zniszczoną skórę, natychmiast znosi uczucie napięcia oraz pieczenie. Wzmacnia naczynka krwionośne, co usprawnia przepływ krwi w naczyniach włosowatych i nasila proces regeneracji nabłonka.
Jak zrobić okład?
Spory surowy ziemniak obierz i zetrzyj na drobnej tarce. Uzyskany miąższ wymieszaj ponownie z oddzielającym się sokiem i nałóż tę papkę na obolałą, oparzoną skórę. Przykryj jałową gazą i pozostaw na 25 minut.
5. Miód zapobiega pęcherzom
Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, przyspiesza znikanie obrzęku i zaczerwienienia. Miód jest bogaty w kwasy tłuszczowe, ważne dla nawilżenia chorej skóry. Szybko nałożony zapobiega utworzeniu się pęcherzy.
Lipowy lub akacjowy
Nanieś cieniutką warstwę jednego z tych miodów na świeżo oparzony nos, dekolt czy ramię. Pozostaw na 10-15 minut, po czym zmyj ciepłą wodą.
Zobacz także: