Pięć sposobów na pozbycie się bolesnych aft
Spróbuj tych pięciu naturalnych sposobów.
1. Pasta z miodu i oleju kokosowego
Wymieszaj łyżeczkę oleju i pół łyżeczki płynnego miodu. Nałóż na aftę grubą warstwę pasty. Staraj się przez jakiś czas rzadziej połykać ślinę, by nie za szybko "zmyć" okład z owrzodzenia. Powtarzaj zabieg pięć razy dziennie. Olej kokosowy i miód mają właściwości przeciwzapalne i antybiotyczne. Pokrywają ranę cienkim filmem, który zapobiega dalszemu draż- nieniu chorego miejsca. Z olejkami Jeśli nie lubisz miodu, wymieszaj olej kokosowy z czterema kroplami olejku herbacianego lub goździkowego. Regenerują one tkanki i odświeżają, przyspieszając leczenie śluzówki. Olejki możesz bezpośrednio wcierać w aftę.
2. Płukanka z szałwii
Ziele to zwalcza stany zapalne. Działa przeciwbakteryjnie i wzbudza regenerację śluzówki. Przyspiesza leczenie bolesnych owrzodzeń i ranek. Szybko koi ból, umożliwiając jedzenie i picie ciepłych napojów. Weź siedem listków świeżej szałwii albo dwie łyżeczki suszu i zalej szklanką wrzątku. Odstaw na kwadrans, przecedź, a następnie płucz jamę ustną przez trzy minuty. Powtarzaj trzy razy dziennie. Inne zioła i herbata Do płukanek możesz wykorzystać też rumianek, liść maliny, szałwię, łopian lekarski i odwar z czerwonej koniczyny. Innym sposobem pozbycia się aft jest przykładanie do nich woreczka z czarną herbatą. Torebkę zaparz we wrzątku, następnie odciśnij i poczekaj, aż wystygnie. Kwas taninowy zawarty w herbacie zmniejsza ból i wysusza.
3. Kompres z czosnku i roślinny spryskiwacz
Czosnek jest silnym naturalnym antybiotykiem, ma właściwości odkażające. Zawarta w nim alicyna pobudza metabolizm komórek i przyspiesza ich odnowę, a więc gojenie się owrzodzeń. Ząbek czosnku rozgnieć na miazgę i posmaruj nim aftę. Możesz też przekroić go na pół i położyć na aftę. Trzymaj w ustach 30 minut. Powtórz zabieg trzy razy dziennie, a afta przestanie boleć. Roślinny spryskiwacz Weź 2 łyżki oliwy z oliwek dodaj po 8 kropli olejki eukaliptusowego i miętowego oraz łyżkę przegotowanej wody. Wymieszaj, przelej do butelki z atomizerem. Przed użyciem wstrząśnij, a następnie spryskaj aftę. Powtarzaj zabieg pięć razy dziennie, a nawet częściej. Taki spray uśmierza ból, znieczulając zakończenia nerwowe w śluzówce.
4. Wspomóż się dietą
W czasie leczenia afty zrezygnuj z gorących napojów, zbyt ciepłych pokarmów i alkoholu. Unikaj czekolady, owoców cytrusowych, kwaśnych potraw, słonych lub mocno przyprawionych dań, które mogą podrażnić. Co jeść, aby afty się nie pojawiały? W diecie powinna się znaleźć wit. B12 - jej źródłem są chude mięso, wątróbka, nerki i serce, ryby, skorupiaki, drób, mleko, sery i jaja. Niezbędny jest kwas foliowy - znajdziesz go w szpinaku, sałacie, brokułach, kapuście, kalafiorze, brukselce, drożdżach, pomidorach, grochu, fasoli, orzechach, słoneczniku i bananach. Konieczne żelazo dostarczą podroby, chude czerwone mięso, ryby, zielone warzywa, owoce, zioła, groch. Źródłem ważnego cynku jest m.in. wątróbka, fasola i kasza gryczana.
5. Jogurt naturalny
Pięć razy dziennie płucz usta jogurtem naturalnym albo kefirem (wybieraj te rzadsze lub rozcieńcz, jeśli jest bardzo gęsty). Produkty te zawierają bakterie probiotyczne, które niwelują działanie chorobotwórczych mikrobów i pobudzają procesy naprawcze wyściółki jamy ustnej. Płucz usta przez 4 minuty. Gojenie przyspieszy też zjadanie jednego jogurtu dziennie. Soda oczyszczona Soda oczyszczona ma działanie odkażające, podobnie jak proszek do pieczenia. Zmieszaj z wodą taką ilość któregoś z wymienionych produktów, by powstała gęsta masa, a następnie delikatnie wmasuj ją w zmienione miejsce.
Zobacz także: