Pięć ziołowych kuracji, które wzmocnią wątrobę
Ból w prawym boku, wzdęcia i zaparcia - tak wątroba daje nam znać, że jest przeciążona. To skutek zbyt obfitej i tłustej diety, nieregularnych pór posiłków, a także palenia papierosów i picia alkoholu. Zmiana nawyków żywieniowych i zdrowotne mikstury pomogą ją zregenerować już w kilka tygodni.
Lecznicze rośliny
Możesz kupić pojedyncze zioła (są najtańsze - 50 g to koszt ok. 4 zł) lub przygotowywać mieszanki. Pamiętaj, że bardziej wartościowe są te w liściach niż rozdrobnione na proszek. Odwar i nalewka z ostropestu Ziele wzmacnia działanie odtruwające i oczyszczające wątrobę. Nasiona ostropestu miel bezpośrednio przed zastosowaniem.
Ze szczyptą mięty: ostropest rozdrobnij w moździerzu, rozgnieć lub zmiel. 1 łyżeczkę proszku zalej 1 szklanką gorącej wody, doprowadź do wrzenia. Gotuj pod przykryciem 5 minut. Dorzuć kilka listków mięty. Odstaw na kwadrans, przecedź. W niestrawności: pij 3 razy dziennie szklankę przed jedzeniem. Profilaktycznie: 2 razy dziennie 1/2 szklanki.
Zdrowotna nalewka: zmiel nasiona ostropestu, proszek wsyp do słoja, zalej 40-proc. alkoholem w proporcji 1 do 10. Pozostaw na 3 tygodnie, wstrząsaj co 2 dni. Przefiltruj, przelej do butelki z zakraplaczem. W zaburzeniach trawienia pomoże 15 kropli nalewki 3 razy dziennie. Nalewki nie wolno stosować w marskości wątroby. Herbata i wywar z karczocha W jego liściach jest cynaryna, pobudzająca wydzielanie żółci.
Z dodatkiem dziurawca: łyżkę rozdrobnionych kwiatów karczocha zalej 2 szklankami wody. Podgrzewaj 25 minut, zdejmij z ognia, odstaw, odcedź. Dodaj szklankę ciepłego naparu z dziurawca. Pij po posiłku 4 razy dziennie.
Odtruwający wywar: oczyść karczocha, ugotuj do miękkości w litrze wody, dopraw i wykorzystaj do obiadu. Do wywaru dodaj sok z cytryny i zamieszaj. Pij szklankę przed jedzeniem. Napój z mniszka Odciąża wątrobę, ma silne właściwości przeciwzapalne.
Odwar z korzenia: 1 łyżeczkę sproszkowanego korzenia zalej niepełną szklanką wrzątku, gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Pij raz dziennie. Napar z kocanki Jest pomocny przy uszkodzeniu miąższu wątroby i niedostatecznym wytwarzaniu żółci.
Na trawienie: 2 łyżki kwiatów zalej 2 szklankami wrzątku, parz 30 minut pod przykryciem. Napar pomocniczo stosuje się w marskości wątroby (pij 3 razy dziennie po 1/4 szklanki, 30 minut przed jedzeniem). Kwiaty dziurawca Roślina działa rozkurczowo na drogi żółciowe, zapobiega tworzeniu się kamieni.
Napar na trawienie: łyżkę stołową kwiatów dziurawca i 1 łyżeczkę liści mięty zalej szklanką wrzątku. Parz pod przykryciem 20 minut. Pij 2-3 razy dziennie, pół godziny przed posiłkiem.
Zobacz także: