Pieczywo tostowe – chlebowy fast food
Jest lekkie, miękkie, puszyste. Nie wysycha, nie twardnieje. Długo zachowuje świeżość - nawet dwa tygodnie, jak sugeruje producent.
Możemy z niego przygotować pyszne, chrupiące tosty czy grzanki na śniadanie. Pieczywo prawie idealne. Czy na pewno? Niestety chleb tostowy to zwykle pieczywo słabej jakości. Swoją miękkość i puszystość zawdzięcza różnym polepszaczom, emulgatorom, kwasowi askorbinowemu i mące pszennej, która pozbawiona jest składników mineralnych, witamin i błonnika. Nawet jeśli tost nazywany jest "graham" czy "pełnoziarnisty", wciąż jego dominującym składnikiem jest mąka pszenna, która jest źródłem pustych kalorii.
W zasadzie, aby powstało pieczywo tostowe wystarczą: mąka, woda, drożdże i cukier. Tymczasem lista składników niejednego chleba tostowego jest naprawdę długa. Wśród nich mamy m.in. gluten pszenny, mleko w proszku, tłuszcz roślinny, najróżniejsze E (np. E 920- stabilizator pozyskiwany z piór i sierści, który sprawia, że ciasto jest rozciągliwe i miękkie), słód jęczmienny itp.
Pieczywo tostowe, jak każde inne pakowane w folię, jest narażone na pleśnienie. Jednak mimo to przez wiele dni pozostaje świeżutkie. To dzięki licznym konserwantom, bez których by nie przetrwało. Często jest wśród nich E 282 (propionian wapnia)- substancja antygrzybicza.
23/2016 Świat i Ludzie