Płatki na śniadanie i nie tylko
W rankingu najzdrowszych posiłków owsianka zawsze jest w czołówce. Podstawą owsianki są płatki zbożowe. Te zwykłe, naturalne są wytwarzane z całych ziaren owsa poprzez ich wyłuskanie oraz sprasowanie. Mają najwięcej prozdrowotnych składników, a przed zjedzeniem najlepiej je ugotować lub moczyć w wodzie kilka godzin, można np. zostawić je namoczone na noc.
W sklepach znajdziemy także płatki górskie otrzymywane z krojonych ziaren zbóż. Nie wymagają gotowania i moczenia (można spożywać je od razu) oraz płatki błyskawiczne. To naturalne płatki poddane namaczaniu i podgrzewaniu. Takie płatki można jeść bez gotowania czy długiego namaczania. Mają mniej cennych składników pokarmowych niż płatki zwykłe, ale dzięki temu są bardziej lekkostrawne i lepiej tolerowane przy kłopotach z przewodem pokarmowym. Choć owsianki robi się z płatków owsianych, z powodzeniem mogą je zastąpić płatki zbożowe otrzymywane z innych zbóż. Jakie mają zalety i które wybrać dla siebie?
Ryżowe
Dobre są dla osób na lekkiej diecie, przy chorobach żołądka i wątrobie, nadkwaśności i refluksie. Mają niewiele błonnika, nie obciążają przewodu pokarmowego. Mają sporo węglowodanów i białko potrzebne do regeneracji organizmu, np. po zabiegach operacyjnych. Nie zawierają natomiast glutenu. Dobre dla małych dzieci i seniorów, alergików oraz cierpiących na celiakię.
Owsiane
Wzmocnią serce. Mają sporo błonnika, w którego skład wchodzą beta-glukany. Te zaś obniżają poziom cholesterolu. Wystarczy zjadać 3/4 szklanki płatków owsianych dziennie, by stężenie cholesterolu całkowitego spadło nawet o 8 do 23 proc. Regularne spożywanie płatków owsianych pomaga także obniżyć ciśnienie tętnicze krwi.
Orkiszowe
Trzymają cukier w ryzach. Mają sporo błonnika, który pomaga utrzymać go na odpowiednim poziomie (są trawione powoli, więc cukier stopniowo i powoli przechodzi do krwi, co zapobiega gwałtownym wyrzutom insuliny). Dzięki temu cukier przez długi czas utrzymuje się na stałym poziomie. Dają uczucie sytości na dłużej i zapobiegają napadom wilczego głodu. Zawierają gluten.
>>> Więcej o płatkach przeczytasz na następnej stronie <<<
Kukurydziane
Otrzymywane z ziaren kukurydzy, najpopularniejsze wśród dzieci, lubią je nawet niejadki. Wyróżniają się wysoką zawartością węglowodanów oraz niską zawartością fosforu i potasu, co ważne dla osób cierpiących na przewlekłą niewydolność nerek, które mają zbyt wysoki poziom tych składników we krwi. Ale zawierają sporo sodu, którego w diecie jest za dużo, dlatego należy jeść je z umiarem (3-4 łyżki dziennie).
Jaglane
są bogatym źródłem witamin z grupy B, ważnych dla układu nerwowego. W płatkach jaglanych jest lecytyna, która reguluje pracę mózgu, poprawiając pamięć i koncentrację. Regularne ich jedzenie łagodzi stres i bezsenność. Prócz tego mają właściwości moczopędne, dzięki czemu mogą regulować funkcjonowanie nerek.
Żytnie
Mają najwięcej błonnika. Pęczniejąc w żołądku, dają uczucie sytości na dłużej, wspomaga przemianę materii, utrudnia przyswajanie tłuszczów i wspomaga odchudzanie.
Gryczane
Dadzą nam sporo białka. By je strawić i przyswoić, organizm czerpie energię m.in. z tkanki tłuszczowej, co wspomaga odchudzanie. Płatki gryczane dostarczą też sporo witamin (z grupy B, E) i minerałów.
Zobacz także: