Pokonać lekomanię
Należymy do światowej czołówki w nadużywaniu leków. Równie chętnie sięgamy po suplementy diety, jak i środki na receptę. Choć lekomania często bywa bagatelizowana, jest tak samo poważną chorobą, jak alkoholizm czy narkomania i wymaga leczenia.
Gdy wpadasz w panikę, kiedy nie masz "swojego" leku pod ręką, robisz jego zapasy, oszukujesz lekarza podając mu nieprawdziwe informacje po to tylko, aby znowu otrzymać receptę, zapewne jesteś lekomanką! O uzależnieniu od leków świadczy także fakt, że gdy nie zażyjesz specyfiku, doświadczasz bezsenności, serce bije ci nieregularnym rytmem, odczuwasz duszności lub nudności. Jednak o tym, czy mamy do czynienia z przyzwyczajeniem do leków czy już z uzależnieniem (nałogiem), decyduje lekarz.
Czy to uzależnienie?
- O uzależnieniu mówimy wówczas, gdy leki stosowane są dłużej niż 6 tygodni (częściej niż 4 razy w tygodniu), występuje coraz większa tolerancja na taką samą dawkę leku, a odstawienie farmaceutyków powoduje wystąpienie tzw. zespołu abstynencyjnego (pojawia się drżenie rąk, zawroty głowy, niepokój bądź gwałtowne pobudzenie) - wyjaśnia dr Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator kliniki Wolmed. Najszybciej uzależniamy się psychicznie, dopiero później fizycznie.
Tylko z pomocą
Niestety, samemu nie da się zerwać z nałogiem!
- Owszem, zdarzają się osoby, które na własną rękę próbują walczyć z lekomanią i początkowo nawet im się udaje - mówi ordynator - Jednak pojawiające się skutki uboczne (np. drgawki, a nawet majaczenia) skłaniają na powrót do brania leków.
Leczenie u wielu pacjentów rozpoczyna się od detoksylkacji (tak, jak w przypadku np. alkoholików), co powoduje, że organizm fizycznie oczyszcza się z toksyn. Dopiero później rozpoczyna się uzdrowienia psychiki osoby uzależnionej.
- Bo przecież coś w życiu chorego sprawiło, że tabletka stała się lekarstwem na całe zło, najlepszym przyjacielem, który umożliwił codzienne funkcjonowanie bez smutku, lęku i stresu - mówi dr Wolniak. - Ważna jest więc terapia oraz wsparcie bliskich, rodziny, którzy pomogą w pokonywaniu problemów oraz ustaleniu i uporządkowaniu systemu wartości, pragnień i celów życiowych.
Na to uważaj
Najszybciej uzależniają środki nasenne, uspokajające, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, pobudzające, a także przeczyszczające.
Ryzyko lekomanii występuje u osób, które z powodu różnych schorzeń takich jak: bezsenność, bóle głowy, nerwobóle, stany lęku i niepokoju, depresje, nerwice itd. musiały przyjmować leki wpływające na poprawę nastroju i samopoczucia.
Stosowanie różnych środków jednocześnie może być przyczyną niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, np. nadużywanie środków przeciwbólowych może usuwać objawy różnych chorób.