Popołudniowy spadek energii. Jak go uniknąć?

Czy zauważyłaś, że po południu masz znacznie mniej energii niż rano? Nie możesz efektywnie wypełniać swoich obowiązków i jedyne o czym myślisz to drzemka? Popołudniowy spadek energii wiąże się z nieregularnym trybem życia. Na szczęście istnieją sposoby na poradzenie sobie z tą przypadłością.

Popołudniowy spadek energii związany jest ze stresem
Popołudniowy spadek energii związany jest ze stresem123RF/PICSEL

Popołudniowy spadek energii jest ściśle związany przewlekłym stresem. Osoby nieradzące sobie z nim najczęściej "zajadają się" słodkimi przekąskami, a to doprowadza do skoków poziomu cukru we krwi. Mimo że początkowo odczuwamy zastrzyk energii, po kilku godzinach sytuacja zmienia się diametralnie i zaczynamy czuć zmęczenie. Dodatkowym przejawem popołudniowego wypalenia jest rozdrażnienie, ból głowy oraz mgła mózgowa. Aby pozbyć się spadku energii, warto przemyśleć jadłospis oraz żywieniowe nawyki.

Regularne posiłki

Pomijanie posiłków i nieregularne jedzenie sprawia, że w ciągu dnia odczuwamy tzw. wilczy głód, po którym natychmiast przychodzi zmęczenie. Co więcej, spada wówczas poziom cukru we krwi, a tym samym cała nasza energia. Strawienie obfitego posiłku wymaga sporego zaangażowanie układu pokarmowego, dlatego czujemy się ospali. Regularne, niewielkie objętościowo posiłki uchronią przed taką sytuacją.

Nawadnianie organizmu

Odwodnienie sprawia, że czujemy się źle, gorzej nam się myśli. Może nawet powodować bóle głowy. Dlatego warto mieć pod ręką szklankę z wodą i popijać ją przez cały dzień. W zachowaniu koncentracji pomoże również kofeina, ale nie należy z nią przesadzać. Picie kawy wieczorem sprawi, że trudniej będzie nam zasnąć.

Białko zamiast cukrów

Przekąski to rytuał, bez którego nie wyobrażacie sobie dnia? Popołudniowa przekąska to świetny sposób za pozbycie się głodu. Pełen cukru batonik warto jednak zamienić na niewielki posiłek zawierający białko. To może być jogurt z owocami, hummus albo owocowo-warzywny koktajl. Każda z tych przekąsek pomoże w uniknięciu spadku energii i dostarczy do organizmu niezbędne substancje.

"Wilczy głód" może być konsekwencją nieregularnych posiłków
"Wilczy głód" może być konsekwencją nieregularnych posiłków123RF/PICSEL

Zobacz także:

Dlaczego Davina Reeves-Ciara z Nowego Jorku przeniosła się do Wałbrzycha?Styl.pl
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas