Potas na osteoporozę

Osteoporoza, czyli stopniowa utrata masy kostnej, staje się coraz większym problemem zdrowotnym zachodnich społeczeństw. W Polsce choruje nawet 3 mln osób.

Od dawna wiadomo, że zanikowi kości zapobiega podawanie wapnia i witaminy D, a także zastępcza terapia hormonalna
Od dawna wiadomo, że zanikowi kości zapobiega podawanie wapnia i witaminy D, a także zastępcza terapia hormonalna123RF/PICSEL

Jest to głównie problem kobiet w okresie menopauzy i po menopauzie, gdyż ustająca aktywność jajników sprawia, że chroniące przed osteoporozą żeńskie hormony płciowe (gł. estrogeny) przestają spełniać swoją rolę.

Od dawna wiadomo, że zanikowi kości zapobiega podawanie wapnia i witaminy D, a także zastępcza terapia hormonalna. Ostatnie badania jednak dowiodły, że istnieje jeszcze jeden sprzymierzeniec chorych na osteoporozę. Prof. Deborah Ellmeyer z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco odkryła podczas swoich badań, że potas, pierwiastek odgrywający obok sodu szczególnie ważną rolę w gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu, zapobiega osteoporozie i leczy zmiany osteoporotyczne.

U kobiet w okresie i po menopauzie spożycie nadmiaru soli kuchennej (chlorku sodu) przyspiesza wydalanie z moczem różnych substancji mineralnych z kości, szczególnie wapnia. Zjawiska tego nie zaobserwowano u mężczyzn i u młodszych kobiet. Okazało się, że podawanie potasu kobietom po 60 roku życia, nawet jeśli stosują wysokosolną dietę, sprawia iż utrata wapnia z kości znacząco spada.

W przypadku diety niskosolnej efekt jest jeszcze o 30 % lepszy! Kobietom podczas badań podawano cytrynian potasu, a dzienna dawka potasu wynosiła 3,5 grama, co odpowiada ilości potasu zawartej w 10 bananach.

Oprócz bananów bogate w potas są m.in: melony, szpinak, ziemniaki, pomidory, cytrusy. Systematyczne spożywanie tych pokarmów przez kobiety po menopauzie może znacząco zapobiegać osteoporozie.  

Lidia Irla

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas