Powiew świeżości

Jak się pozbyć smoczego oddechu?

Napar z pokrzywy oczyszcza organizm, co pomaga walczyć z halitozą
Napar z pokrzywy oczyszcza organizm, co pomaga walczyć z halitozą123RF/PICSEL

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust dotyka około 30 proc. ludzi na świecie. Najczęściej pochodzi z jamy ustnej, gardła i migdałków. Za nieprzyjemny zapach z ust odpowiadają głównie bakterie beztlenowe. Choć występują one naturalnie w jamie ustnej (pomagają w trawieniu), odpowiadają za brzydką woń z ust. Jeśli nie zapewnimy jamie ustnej higieny - problem narasta. Nieprzyjemny zapach rzadziej wynika z cukrzycy, schorzeń układu oddechowego (zapalenie płuc, oskrzeli lub zatok), schorzenia nerek, układu pokarmowego (zgaga, wzdęcia).

Oczyszczaj zęby i język z nalotu

Oprócz czyszczenia zębów szczotką i pastą 2 razy dziennie, nitkowania przestrzeni między zębami - regularnie oczyszczaj język z nalotu. Chropowata powierzchnia języka sprzyja osadzaniu się na nim bakterii, gdzie są resztki jedzenia i martwych komórek. Po oczyszczeniu zębów i przestrzeni między nimi, oczyść szczoteczką lub specjalną skrobaczką także język. Czyść dokładnie protezy zębowe pastą antyseptyczną i dezynfekuj je tabletkami z aktywnym tlenem.

Płukanie

Napar szałwii lub natki pietruszki (łyżeczka na szklankę wrzątku) wykorzystaj do płukania jamy ustnej, gardła i migdałków. Możesz także płukać je wodą z solą morską, roztworem olejku herbacianego (2-3 krople olejku dodaj do 1/3 szklanki przegotowanej wody) lub roztworem sody oczyszczonej (płaską łyżeczkę rozpuść w szklance chłodnej wody).

Pestki dyni są bogate w cynk, warto włączać je do swojej diety
Pestki dyni są bogate w cynk, warto włączać je do swojej diety123RF/PICSEL

Dieta

Pestki dyni, kakao i kasza gryczana dadzą nam cynk, który pomaga utrzymać odpowiednią florę bakteryjną. Na rynku są dostępne płukanki do ust z cynkiem. Gdy cierpisz na zaparcia, wzdęcia - to może mieć wpływ na nieprzyjemny zapach z ust. Wzbogać swoje menu o kiszonki, jogurty naturalne, surowe warzywa i owoce bogate w błonnik. Służą one dobrym bakteriom i regulują pracę układu trawiennego. 

Leki

Nieprzyjemnemu zapachowi z ust sprzyja suchość w jamie ustnej, która bywa skutkiem przyjmowania leków (np. na nadciśnienie) lub suplementów diety np. wspomagających odchudzanie.

Zobacz także:

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas