Pozbądź się kaszlu
Suchy czy mokry - jest jednakowo dokuczliwy. Każdy z nas chciałby jak najszybciej pozbyć się kaszlu.
Warto jednak pamiętać, że jest to bardzo potrzebny, naturalny odruch obronny organizmu. Oczyszcza drogi oddechowe. Przeważnie towarzyszy infekcjom dróg oddechowych, trwa ok. tygodnia. Jeżeli utrzymuje się dłużej niż dwa miesiące, mówi się o kaszlu przewlekłym, który jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza.
Kaszel suchy i mokry
To podstawowy podział, od którego zależy sposób leczenia. Kaszel suchy pojawia się zwykle na początku ostrych infekcji. Drapie gardło, ale nie można odkrztusić flegmy. Jest męczący, bolesny. Jeśli infekcja rozwija się dalej, kaszel suchy zamienia się w mokry (gdy dochodzi do zagęszczenia i nagromadzenia w oskrzelach wydzieliny). Normalnie jest ona rzadka i jest jej na tyle mało, że bez problemu zostaje przesunięta przez specjalne delikatne rzęski - organizm pozbywa się jej w nieodczuwalny dla nas sposób.
Kaszel mokry jest głęboki, grzmiący, wyraźnie słychać jak flegma odrywa się od ścianek dróg oddechowych. Należy ją wypluć. Choć mokry kaszel brzmi groźniej niż suchy, to właśnie on powoduje, że z czasem czujemy się coraz lepiej.
Pomóż sobie
Męczący suchy kaszel możesz hamować syropami i tabletkami (z kodeiną, butamiratem, dekstrometorfanem). Pomogą też syropy ziołowe: z prawoślazem, babką lancetowatą, podbiałem i dziewanną. Przy suchym kaszlu możesz samodzielnie zażywać leki przez 2-3 dni. Kiedy kaszel suchy przechodzi w mokry, koniecznie odstaw środki hamujące kasłanie lub przyjmuj je tylko na noc (dla spokojnego snu).
W ciągu dna zażywaj natomiast preparaty wykrztuśne, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej usunięcie z oskrzeli. To leki na bazie acetylocysteiny, bromheksyny, ambroksolu, chlorku sodu oraz zawierające zioła: bluszcz, tymianek, pierwiosnek. Pamiętaj, że leku wykrztuśnego nie powinno się stosować na noc, bo wzmaga odruch kaszlu. W aptekach jest coraz więcej preparatów, które mają działać na oba rodzaje kaszlu, czyli zawierających i środki wykrztuśne, i hamujące kaszel. Lekarze jednak dość sceptycznie podchodzą do takich nielogicznych połączeń. Wiele syropów zawiera alkohol etylowy. Nie mogą ich przyjmować osoby z uszkodzoną wątrobą, kobiety w ciąży i dzieci oraz kierowcy.
Kiedy potrzebny jest lekarz?
Jeśli kilkudniowe leczenie na własną rękę nie przynosi rezultatów.
Gdy kaszlowi towarzyszy ból w klatce piersiowej i gorączka, trudności z oddychaniem i połykaniem.
Kaszel regularnie nawraca, a nie ma objawów przeziębienia.
W odkrztuszanej wydzielinie widoczne są ślady krwi.
To nie choroba tylko objaw
Jak wygląda mechanizm kaszlu? Powstaje wtedy, gdy przepona chce gwałtownie usunąć powietrze z płuc. Dochodzi do podrażnienia receptorów, które wyzwalają kaszel. Receptory takie znajdują się w wielu miejscach, nie tylko w drogach oddechowych, ale też np. w żołądku, przeponie, osierdziu serca, uchu środkowym. Warto więc pamiętać, że kaszel może być objawem chorób tych organów.
Świat i Ludzie 41/2010