Reklama

Pożegnaj kamienie

Kamica nerkowa lubi powracać. Ale można zapobiec nawrotom. Ważna jest profilaktyka.

By organizm samodzielnie mógł pozbyć się kryształków (tworzących później kamień), potrzebuje dużej ilości płynów. Codziennie należy pić 2,5-3 l płynów.

Dobrze, jeśli będą to napoje o pH zbliżonym do obojętnego, np. niegazowana woda. W diecie powinno znaleźć się dużo owoców cytrusowych i produktów dostarczających błonnik, a jak najmniej bogatych w sól i szczawiany.

Warto ograniczyć spożycie jajek, jabłek, białego ryżu, winogron, czekolady, truskawek, orzechów, szpinaku i buraków. Białko zwierzęce lepiej zastąpić roślinnym i wzbogacić dietę w magnez i wapń. Pracę układu moczowego poprawią zioła, m.in. mniszek, skrzyp, a także dzika róża i sok z pietruszki.

Reklama

Dzika róża

Dwie łyżki suszonych owoców dzikiej róży zalej szklanką wody, gotuj na małym ogniu 15 min. Po ostudzeniu i przecedzeniu pij 1/3 szklanki 3 razy dziennie przez 14 dni, a następnie zrób dwutygodniową przerwę.

Korzeń pietruszki

Z trzech obranych i umytych pietruszek wyciśnij sok w sokowirówce lub zetrzyj je na tarce o drobnych oczkach, przełóż na gazę i odciśnij sok. Pij po 50 ml (1/5 szklanki) świeżo wyciśniętego soku pietruszkowego dziennie. Możesz dodawać do niego drobno posiekaną natkę.

Mniszek lekarski i skrzyp polny

Z tych ziół (każdego z osobna lub połączonych) przygotuj napar. Na gotującą się wodę (1 szklankę) wrzuć 1 łyżkę mniszka, skrzypu lub mieszanki ziół. Zdejmij z ognia i przykryj. Pij 1-2 szklanki naparu dziennie przez miesiąc po zupełnym ostygnięciu i przecedzeniu.

Zobacz również:

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy