Pożegnaj kurzajki

​Kurzajki i brodawki to grudkowate narośla skóry wywołane przez jeden z kilkudziesięciu szczepów wirusa brodawczaka ludzkiego. Na zarażenie nim narażone są osoby przebywające w dużych skupiskach (dzieci i młodzież na obozach, koloniach), często odwiedzające basen.

Zaklej kurzajkę plasterkiem, pozostaw go na 1 do 3 tygodni
Zaklej kurzajkę plasterkiem, pozostaw go na 1 do 3 tygodni123RF/PICSEL

Wirus zaczyna gwałtownie namnażać się zwłaszcza wtedy, gdy organizm jest osłabiony. Często zmiany skórne znikają same, ale czasem rosną i pojawiają się w innych miejscach. W aptece bez recepty kupimy specyfiki wymrażające kurzajki. Ale możemy też wypróbować babcine rady. Jednym z najprostszych sposobów jest zaklejenie kurzajki plastrem i pozostawienie go na 1 do 3 tygodni. Plaster można zmienić, gdy się pobrudzi, ale nie wtedy, gdy się zamoczy.

Mniszek lekarski

Biały sok, który pojawia się po przełamaniu łodygi mniszka lekarskiego, pomoże uporać się z kurzajką czy brodawką. Świeżym sokiem po prostu smaruj zmianę na skórze. Czynność powtarzaj nawet kilkanaście razy, aż kurzajka zniknie. Pamiętaj, że sok z mniszka w żadnym razie nie powinien dostać się do oczu!

Czosnek


Obierz z łupin ząbek czosnku, zmiażdż go lub rozgnieć praską tak, by uwolnił się sok. Odrobinę rozgniecionego czosnku wraz z sokiem przyłóż do zmiany na skórze, możesz lekko zabandażować lub zakleić plasterkiem. Po 30 min okład zdejmij, ale po 2 godz. powtórz, pozostawiając na skórze pół godziny.  Okład rób trzy razy dziennie. Na noc posmaruj skórę sokiem z czosnku, zaklej plastrem.

Aloes i cytryna

Na kurzajki i brodawki pomoże też sok z cytryny lub sok z kilkuletniego aloesu. Oprócz stosowania ich na skórę, warto też przyjmować je doustnie, aby wzmocnić układ odpornościowy. Sok z aloesu najlepiej kupić gotowy, a sok z 1/2 cytryny połączyć z wodą i łyżką miodu.


31/2016 Świat i Ludzie

Lasagne za szpinakiem i pieczarkamiStyl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas