Produkty, które usprawnią pracę mózgu
Na dobrą pamięć i błyskotliwą inteligencję.
Żelazo
Żelazo to nośnik tlenu. Jego niedobór upośledza zdolność rozumowania i uczenia się. Najbardziej wartościowe i najlepiej przyswajalne jest tzw. żelazo hemowe, które znajduje się w produktach zwierzęcych, głównie w czerwonym mięsie. Żelazo jest także w orzechach, roślinach strączkowych, warzywach liściastych, rodzynkach.
Potas
Potas poprawia dotlenienie mózgu. Jego źródła to: winogrona, banany, pomarańcze, morele, awokado, melony, nektarynki, brzoskwinie, pomidory i ziemniaki. Warto pamiętać, że potas z warzyw przedostaje się do wody, dlatego - aby uzupełnić jego niedobory - warto gotować i jadać jak najczęściej zupy wielowarzywne.
Lecytyna
Lecytyna jest najlepszym źródłem choliny potrzebnej do powstania acetylocholiny - jednego z neuroprzekaźników. Poprawia pamięć. Niedobór choliny prowadzi do ospałości, demencji starczej i spadku zdolności pamięciowych. Odkryli to naukowcy zajmujący się chorobą Alzheimera. Lecytyna występuje w orzeszkach ziemnych, soi i kiełkach pszenicy.
Węglowodany
Dla mózgu - tylko złożone: nasiona, produkty pełnoziarniste (ciemny chleb), niełuskany ryż, kasze, fasola,soczewica. Ich trawienie trwa pewien czas. Dzięki temu glukoza jest uwalniana do krwi stopniowo i organizm może ją dobrze spożytkować, dostarczając mózgowi energii.
Kwasy tłuszczowe
Szczególnie ważne dla rozwoju umysłowego są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), których najbogatszym źródłem są tłuste ryby morskie, np. łosoś oraz oleje (rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek).
Kakao
Kluczowym składnikiem ziaren kakaowych są flawonole, które aktywizują rejony mózgu odpowiedzialne za zachowanie pamięci, między innymi zwiększając przepływ krwi do tego obszaru. Zaleca się picie szklanki kakao przed snem, bo tylko ona zapewni odpowiednio dużą dawkę flawonoli - ok. 900 mg na dzień. Czekolada tyle nie ma.
34/2016 Świat i Ludzie