Produkty, które wzmacniają i poprawiają pracę wątroby

Wątroba jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. To ona oczyszcza krew ze szkodliwych substancji, magazynuje witaminy, reguluje poziom cukru we krwi i niszczy stare czerwone krwinki. Dlatego powinniśmy dbać o nią najlepiej jak potrafimy. Kluczem do zdrowej wątroby jest odpowiednia dieta!

article cover
123RF/PICSEL

Produkty, które wzmacniają i poprawiają pracę wątroby

Cytryny i limonki 

Koniecznie włączcie te cytrusy do swojej diety. Sok z cytryny i limonki jest bogaty w antyoksydanty, witaminę C, a co więcej, prowokuje wątrobę do produkcji większej ilości enzymów i tym samym intensywniejszej pracy. Poza tym ma działania alkalizujące, czyli z powodzeniem odkwasza organizm. 

Jak najlepiej wykorzystać właściwości cytrusów? Wystarczy, że każdego poranka wypijecie letnią wodę z sokiem z połówki cytryny lub całej limonki. Napój można wzbogacić o kilka listków mięty, odrobinę soku z pomarańczy lub łyżeczkę miodu.
Szparagi

Szparagi mają zbawienny wpływ na układ pokarmowy. Cechują się niską kalorycznością, a jednocześnie są bogate w witaminy i składniki mineralnych, takich jak kwas foliowy, witamina C i E oraz beta-karoten, wapń, fosfor, potas oraz kluczowy dla trawienia błonnik i inulinę.

Szparagi zawierają również duże ilości chlorofilu roślinnego, który zdecydowanie wspomaga pracę wątroby. Absorbujące właściwości szparagów sprawiają, że w naszym organizmie mniej jest chemikaliów, pestycydów i metali ciężkich. Według Uniwersystetu Narodowego Jeju w Korei Południowej, minerały zawarte w szparagach chronią komórki wątroby przed uszkodzeniami.

Ze względu na dużą zawartość puryn w łodygach, spożywania szparagów powinny unikać osoby cierpiące na dnę moczanową i kamienie nerkowe.
Kurkuma 

Właściwości zdrowotne kurkumy były znane już w czasach starożytnych. Ten pochodzący z południowych Chin korzeń był bardzo doceniany w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz często wspominany w indyjskiej ajurwedzie. 

Kurkuma to jeden z najsilniejszych roślinnych antyoksydantów, a tym samym jest nieodzownym elementem w diecie antynowotworowej. Wpływa dobroczynnie na układ odpornościowy i trawienny. Wyróżnia się również silnym działaniem przeciwzapalnym. Wspiera także funkcjonowanie wątroby przy oczyszczaniu organizmu z toksyn poprzez stymulowanie pracy enzymów. 

Niestety, aby wszystkie te wspaniałe właściwości zadziałały, należy dostarczyć organizmowi dużą dawkę kurkumy. Jeśli nie chcecie dodawać jej do każdego posiłku, wystarczy, że połączycie ją z odpowiednimi dodatkami. Kurkuma świetnie rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego najlepiej spożyć ją z dodatkiem oleju z oliwek, lnianego lub kokosowego.
Awokado

Owoc awokado to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, witamin oraz innych substancji, które regenerują wątrobę. Co ciekawe, wystarczy jeść je 1-2 razy w tygodniu, aby pojawiły się pierwsze pozytywne rezultaty!

Naukowcy z japońskiego Uniwersytetu Shizuoka przebadali dokładnie wpływ awokado na wątrobę. Okazało się, że z 21 różnych owoców i warzyw, to właśnie ono najlepiej wspiera pracę organu. Awokado zabezpiecza wątrobę przed galaktozaminą, czyli toksyną, która uszkadza komórki. Stymuluje także wytwarzanie glutationu, który służy jej do odfiltrowania krwi z toksyn.
+4
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas