Przemrożone dłonie

​Odmrożenia, czy inaczej przemrożenie dłoni zdarzają się nawet przy lekkim, kilkustopniowym mrozie.

Zmarzniętej skórze dłoni przyniesie ulgę kąpiel z olejkiem różanym
Zmarzniętej skórze dłoni przyniesie ulgę kąpiel z olejkiem różanym123RF/PICSEL

Ich skala zależy od temperatury i czasu, w jakim skóra poddawana była działaniu tej temperatury. Dodatkowo odmrożenia mogą nasilać wiatr i duża wilgotność powietrza.

Pierwszym objawem przemrożonych rąk jest zaczerwienienie, które pojawia się, kiedy krew przyspiesza, by ogrzać wyziębione partie ciała. Kolejne symptomy to odczuwanie bólu, swędzenie, wrażenie, że skóra zaczyna puchnąć. Wbrew pozorom jest to pozytywny objaw, który świadczy o niewielkim stopniu uszkodzenia.

Większość odmrożeń dłoni to odmrożenia pierwszego stopnia, których objawy można łagodzić domowymi sposobami. Oto niektóre z nich: rozgrzewaj odmrożone miejsca ciepłą wodą o temperaturze ok. 25 st. Celsjusza i stopniowo zwiększaj ją do 40 stopni.

Pij duże ilości słodkich, ciepłych napojów. Po ustąpieniu ostrych objawów wkładaj na przemian dłonie do naczynia z ciepłą i zimną wodą. Możesz także moczyć je w wodzie z łyżeczką sproszkowanej gorczycy lub w ciepłej oliwie z oliwek. Na koniec natrzyj dłonie maścią z zawartością ichtiolu.

Jeśli zaobserwujesz u siebie: utratę czucia po ogrzaniu rąk, ból, bezbarwną wydzielinę w miejscu odmrożenia - zgłoś się do lekarza.

Bardzo ważna jest profilaktyka. W sezonie zimowym smaruj ręce specjalnym kremem, który wzmacnia ich warstwę lipidową. Ponadto, przy niskich temperaturach możesz zakładać dwie pary rękawiczek - jedną cienką, przylegającą do ciała i drugą nieco luźniejszą.

Stosuj odpowiedni krem do rąk. Ważne, aby był tłusty, zawierał witaminę A, C i E, glicerynę lub wazelinę. Smaruj nim dłonie przed wyjściem na mróz i podczas długich spacerów.

JB

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas