Rabarbar - źródło zdrowia
Rabarbar to warzywo, które ma wiele właściwości zdrowotnych. W Chinach znany jest jako roślina lecznicza, stosowany jest m.in. na uśmierzenie bólu zęba. Najlepiej spożywać go na ciepło, wtedy wydziela substancje, które mają pozytywny wpływ na organizm.
Rabarbar to warzywo o niezwykłym, słodko kwaśnym smaku. Choć oryginalnie pochodzi z Azji, to w naszym kraju jego uprawa dobrze się przyjęła, a Polacy znaleźli szereg zastosowań tej rośliny w kuchni. Jadalną częścią rabarbaru są tylko łodygi.
Warzywo jest niskokaloryczne i zawiera duże ilości błonnika, dzięki czemu wspomaga odchudzanie i przemianę materii. Ma także właściwości przeczyszczające. Bogaty jest w antyoksydanty, które oczyszczają organizm.
Rabarbar to również źródło witamin A, C , E oraz potasu, kwasu foliowego i magnezu. Jego spożywanie może wspomagać leczenie trądziku oraz łagodzić dolegliwości związane z przechodzeniem menopauzy. Ma pozytywny wpływ na układ krwionośny.
Rabarbaru nie powinno się jednak spożywać w nadmiarze, gdyż zawiera spore ilości kwasu szczawiowego, który negatywnie wpływa na nerki oraz kości. Roślina może także obniżać poziom testosteronu.
Z rabarbaru można zrobić orzeźwiający kompot, dżem oraz dodać do ciast.
Najlepszy czas na zbieranie rabarbaru trwa od kwietnia do końca czerwca. Kupione warzywo najlepiej przechowywać w lodówce.
Zobacz także: