Rak piersi: Objawy choroby?
Na raka piersi chorują kobiety młode oraz dojrzałe. Na raka piersi chorują także mężczyźni. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która podczas pandemii diametralnie spadła. Co powinno budzić nasz niepokój?
Objawy raka piersi
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na powiększone węzły chłonne. Szczególnie te znajdujące się pod pachami.
Sygnałem do niepokoju jest kondycja skóry na piersiach. Zgrubienia i fałdki powinny obudzić naszą czujność. Kolejną rzeczą jest tzw. "skórka pomarańczowa", która także może świadczyć o chorobie.
Rak piersi to także obrzęki. Do tego dochodzi swędzenie i pieczenie oraz zaczerwienienia wybranych miejsc. Do tego dochodzi wyciek z brodawki. Wówczas konieczna jest natychmiastowa konsultacja ze specjalistą.
Kobiety zapominają o badaniu piersi
Samobadanie piersi jest szczególnie istotne. Dzięki niemu można w porę wychwycić zmianę w piersi. Nie panikujmy. 3/4 zmian to torbiele, włókniaki lub tłuszczaki.
Jednak lepiej chuchać na zimne i samodzielnie minimum raz w miesiącu wykonywać samobadanie piersi.
Z kolei mammografia powinna być wykonywana minimum raz na dwa lata. Przez pandemię tysiące kobiet odłożyły to badanie na później, może to odpowiednia pora, aby powrócić do kontynuowania prozdrowotnych nawyków? Czterdziestolatki powinny poprosić o skierowanie na USG.
Tym bardziej, jeżeli wiemy, że jesteśmy obciążone genetycznie. Pamiętajmy, że geny BRCA1 i BRCA2 odpowiadają za 10 proc. zachorowań na raka piersi.
*** To także może cię zainteresować ***
Pracownicy księżnej Diany zdradzili, co działo się zaraz po wypadku
Księżna Diana chciała się zabić. Książę Karol dał jej powód