Rana musi być nawilżona, aby szybciej się goiła

Jeśli chcesz skrócić czas gojenia się rany, zapobiec jej zakażeniu i uniknąć blizn, warto wiedzieć, że rana nie powinna być sucha.

Rany lepiej polewać solą fizjologiczną niż wodą utlenioną, bo ta ma słabe właściwości przeciwbakteryjne. Woda jest dobra do wstępnego oczyszczenia rany.
Rany lepiej polewać solą fizjologiczną niż wodą utlenioną, bo ta ma słabe właściwości przeciwbakteryjne. Woda jest dobra do wstępnego oczyszczenia rany.123RF/PICSEL

Pielęgnacja rany: przemyj ją czystą wodą lub solą fizjologiczną. Nie polewaj otwartej rany płynem zawierającym alkohol lub jodynę, bo to może ją podrażnić.

Istnieją również badania, że woda utleniona też może utrudnić gojenie się ran.

Aby przyspieszyć proces gojenia, utrzymuj na jej powierzchni wilgotne środowisko. Tak opóźnisz powstawanie strupa, a przyspieszysz odrastanie nowego naskórka.

W tym celu stosuj opatrunki hydrożelowe i maści, które wspomagają odkażanie ran. Nie unikaj też stosowania maści  przeciwbakteryjnych (np. z antybiotykiem), nawilżających  i zapobiegających zakażeniu.  Większe rany opatruj przy pomocy jałowych gaz i bandaży, ale nie elastycznych, które blokują dostęp powietrza.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas