Rwa kulszowa? I co dalej?

​Rwę kulszową, zwaną potocznie korzonkami, wywołuje czasem jeden nagły ruch. ​A wtedy nagły, paraliżujący ból przeszywa dolny odcinek pleców, który promieniuje do biodra, pośladka, łydki, nawet stopy.

Jeden ruch może spowodować ostry atak. Ważna jest technika wstawania i podnoszenia przedmiotów
Jeden ruch może spowodować ostry atak. Ważna jest technika wstawania i podnoszenia przedmiotów123RF/PICSEL

Przyczyną może być wypadnięcie dysku, zwyrodnienie kręgosłupa, ucisk na nerw przez zdeformowany krąg. Ból zmniejszą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (Ibuprom, Nurofen) lub maść o podobnym działaniu (np. Voltaren czy Butapirazol). Ulgę przyniosą także okłady, zioła, masaże, np. wodą chrzanową. Gdy atak rwy kulszowej jest ostry, lepiej nie ćwiczyć. Ale po 2-3 dniach bólu, który nie ustępuje, idź do lekarza. Ustali on, czy przyczyną jest atak rwy kulszowej, czy np. kolka nerkowa

Okłady 

Jednym pomaga zimny okład, innym ciepły. W początkowej fazie rzeczywiście lepiej jest chłodzić miejsce (zimno działa znieczulająco), gdzie pojawił się ból. Im dłużej trwa ból, tym częściej stosuj okłady, maści i plastry rozgrzewające. Jako okład zimny lub ciepły sprawdzi się żelowy kompres, który można ogrzać lub schłodzić. 

Masaż olejkami 

Zadziała rozluźniająco i przeciwbólowo. Nie można jednak mocno napinać i naciągać skóry w miejscu bólu. Do masażu użyj olejku lawendowego lub rozmarynowego. Miejsce, gdzie ból pojawia się już przy dotknięciu, można tylko delikanie masować okrężnym ruchem. Ostry punktowy masaż (silne uciskanie) niekiedy zaostrza stan zapalny. 

Woda chrzanowa 

Nacieranie bolącego miejsca wodą chrzanową w rwie kulszowej zaleca ojciec Klimuszko. Łyżkę świeżo startego chrzanu zalej szklanką przegotowanej, zimnej wody, odstaw na dwie godziny. Płynem chrzanowym nacieraj bolące miejsce 2-3 razy dziennie. 

Odwar z arniki 

A także z rozmarynu lub tymianku, dodany do kąpieli łagodzi dolegliwości bólowe w rwie kulszowej. 5 łyżek suszonych ziół (mieszanki lub jednego zioła) zalej 2 l wody, zagotuj, przecedź i dodaj do wody w wannie. 

Dieta Ziołowa 

Św. Hildegarda uważała, że przyczyna wielu dolegliwości (w tym bólu pleców) tkwi w przejadaniu się, nerwach i pośpiechu. Zalecała orkisz i fenkuł, które zwalczają stany zapalne. Podobne działanie ma kasza jaglana, olej lniany oraz przyprawy: cynamon i imbir. W ataku rwy sięgnij po ziołowe napary z rozmarynu i pokrzywy. Ta ostatnia dodatkowo wzmacnia układ kostny. Gdy ból odcinka lędźwiowego wynika ze stresu, sięgnij po kozłek lekarski (waleriana) i szyszki chmielu o działaniu uspokajającym.

Zobacz także: 

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas