Skuteczne kuracje na opryszczkę
Reaguj, gdy tylko poczujesz swędzenie. Łatwiej wtedy opanować infekcję. Pomogą leki oraz okłady z liści mięty i szałwii.
Gdy raz zaraziłaś się wirusem opryszczki, możesz mieć z nim kłopoty do końca życia. Wirus HSV (Herpes simplex) może być uśpiony w układzie nerwowym latami, nie dając objawów. Ujawnia się zwykle przy osłabieniu odporności (np. przez grypę, anginę lub przebytą operację), dużym stresie, przemęczeniu, zmianach hormonalnych (np. związanych z menopauzą). Wędruje wzdłuż nerwu do skóry czy błony śluzowej w okolicy ust i dziurek nosa. Namnaża się, powodując stan zapalny i rozwój opryszczki. Infekcja trwa ok. 2 tygodnie. Najważniejsze to zacząć leczenie przy pierwszych objawach, zanim powstanie bolesne owrzodzenie.
Etap I
Gdy poczujesz mrowienie i swędzenie, zażyj acyklowir.
To związek chemiczny, który znajdziesz w lekach. Lek łykaj 5 razy na dobę, co 4 godziny (z przerwą nocną) przez 5 dni. Uwaga! Acyklowir nie jest wskazany, gdy masz chore nerki. Możesz też stosować przeciwwirusowe maści, kremy albo sztyfty z acyklowirem. Wcieraj je w chore miejsce 5 razy na dobę (co ok. 3-4 godziny).
Trzy razy dziennie pij napar z melisy. Ma silne działanie przeciwwirusowe. Zawarte w jej liściach taniny oraz kwasy fenolowe zwalczają wirusa opryszczki. Łyżkę suszonych liści zalej szklanką wrzątku, zostaw pod przykryciem na ok. 15 min. Pij powoli letni napar.
Na noc rób okłady z mięty. Sześć listków świeżej mięty chłódź w lodówce przez 30-60 minut. Następnie lekko roztłucz, by puściły sok. Przyłóż do chorego miejsca i zabezpiecz plastrem. Taki okład powinien ukoić pieczenie, swędzenie.
Nie jedz produktów z arganiną. Na czas leczenia zrezygnuj z orzechów, migdałów, sezamu, czekolady, nasion lnu, owsianki.
Etap II
Nie rozdrapuj pęcherzyków. Jeśli to zrobisz i później dotkniesz ręką okolic nosa czy oka, możesz przenieść w te miejsca zakażenie.
Kilka razy dziennie nawilżaj ranę naparem z szałwii. Dwie czubate łyżeczki suszonych lub świeżych liści zalej 1/2 szklanki gorącej wody. Pozostaw na 10 minut pod przykryciem do naciągnięcia.
Przecedź napar i ostudź. Zwilżaj ranę naparem kilka razy w ciągu dnia, np. używając patyczka higienicznego. Pamiętaj, aby za każdym razem używać nowego patyczka lub wacika.
Etap III
Gdy z pęcherzyków zrobi się strup, nie zdrapuj go. Stopniowo wykruszy się i sam odpadnie, a rana zagoi się. Staraj się nie otwierać też zbyt szeroko ust. To może powodować, że strup będzie pękał i czas gojenia się wydłuży.
Zadbaj o skórę. Na sam strup nadal nakładaj maść czy krem przeciwwirusowy. Kilka razy dziennie skórę wokół strupa natłuszczaj białą wazeliną. Warstwę miodu nałóż na noc wokół gojącej się opryszczki.
Po wygojeniu opryszczki wymień szczoteczkę do zębów, bo mogą na niej pozostać wirusy
Zobacz także: