Skuteczne mikstury z ziół
Młode liście pokrzywy jeszcze przed kwitnieniem warto dodawać do sałatek, zaparzać jak herbatę. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o ziołach?
Mamy teraz mnóstwo czasu, warto go poświęcić na przygotowanie domowych leczniczych specyfików. Nawet na krótkim spacerze zbierzesz garść świeżych pędów sosny czy świerku, liście mniszka, jeżyn i pokrzywy przed kwitnieniem.
Pomogą na kaszel (pędy świerku, sosny), poprawią pracę układu trawiennego i dróg żółciowych (liście jeżyn), oczyszczą organizm z toksyn i wzmocnią (pokrzywa). Zbieraj tylko czyste, zdrowe i młode części roślin, by jak najmniej je płukać.
Nie przechowuj ich w folii. Od razu po powrocie do domu przygotuj z nich syrop, napar lub ususz.
Mniszek
Jeszcze przed kwitnieniem warto zbierać młode listki i dodawać je do herbatek, potraw. Najlepiej ściąć całą część nadziemną rośliny i ususzyć. Liście susz w temperaturze 30ºC. Napar z nich działa moczopędnie i oczyszczająco.
Pędy świerku
Wiosną na świerkowych gałęziach pojawiają się małe jasnozielone przyrosty. Działają dobroczynnie na infekcje dróg oddechowych, łagodzą kaszel. By przygotować z nich inhalacje ułatwiające oddychanie i łagodzące katar, wystarczy młode pędy zalać wrzątkiem, chwilę odczekać i wdychać opary. Przestudzonym naparem można płukać bolące gardło, dziąsła i jamę ustną w stanach zapalnych.
Zalewając młode pędy alkoholem ( dwie łyżki pędów i 0,3 l alkoholu 40 proc.), po dwóch tygodniach otrzymasz nalewkę do nacierania obolałych stawów. Ze świeżych pędów świerku można przygotować syrop. Zalej je miodem lub w słoju przesyp cukrem.
Liście jeżyn
Napar z liści jeżyn (suszonych lub świeżych) pij zamiast czarnej herbaty. Łagodzi dolegliwości w zatruciach pokarmowych z biegunką, wspomaga pracę żołądka, dwunastnicy i dróg żółciowych.
Pokrzywa
Jej młode listki je się jak szpinak, dodaje do sałatek (mają sporo krzemu, żelaza, także wapnia, witamin i soli mineralnych). Pokrzywę susz od razu po zerwaniu w ciemnym miejscu (pod wpływem słońca wiele traci).
Temperatura suszenia w piekarniku to maksymalnie 35ºC, drzwiczki piekarnika powinny być cały czas uchylone. Pokrzywa oczyszcza organizm, wzmacnia wątrobę i nerki
***Zobacz także***
Owoce drzewa pimentowego to znane nam ziele angielskie
Na co pomogą?
Ziele angielskie nie bez powodu dodaje się do dań mięsnych, wywarów oraz sosów. Działa rozkurczowo, zapobiega zaparciom, zmniejsza fermentację w jelitach.
Naparem można płukać bolące gardło - ma właściwości odkażające, zwalcza zarazki. Napar łagodzi także uporczywy kaszel.
Zewnętrznie można przemywać nim cerę trądzikową. Olejek pimentowy wcierany w skórę łagodzi bóle reumatyczne.
Jak stosować?
Utłucz w moździerzu 5-8 ziaren, zalej wrzątkiem, odstaw. Pij małymi łykami w ciąg
Zobacz także:
***Zobacz także***