Słaby wzrok popraw dietą
Jedz owoce, warzywa i zdrowe tłuszcze
Dla krótkowidza
Korzystaj z lata i często jedz czarne jagody lub borówki amerykańskie. Zawarte w nich antocyjany spowalniają postęp krótkowzroczności i chronią przed zaćmą. Są dobrym źródłem luteiny, która zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i poprawia ostrość widzenia. Działa również jak filtr, zabezpieczając oko przed promieniowaniem UV. Bogate w luteinę są też: jarmuż, awokado i żółtka jaj.
Nawilżaj oczy
Jeśli spędzasz dużo czasu przed telewizorem lub komputerem, zadbaj, aby w Twojej diecie nie zabrakło zeaksantyny. Jest to, podobnie jak luteina, barwnik roślinny, który łagodzi suchość i zmęczenie oczu. Działa również jak filtr chroniący przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Najlepszym źródłem zeaksantyny są brokuły, brukselka, kukurydza, pomidory oraz kwiaty fiołka trójbarwnego. Dodawaj je do sałatek.
Na kurzą ślepotę
Gorsze widzenie o zmroku to objaw niedoboru witaminy A. Znajdziesz ją m.in. w wątróbce, tłustych rybach, maśle i tłustym mleku. Jeśli nie przepadasz za podrobami, rybami i nabiałem, możesz jeść potrawy bogate w roślinną formę tej witaminy, czyli beta-karoten. Zawierają go wszystkie zielone, czerwone i pomarańczowe warzywa oraz owoce. Sałatki skrapiaj oliwą bogatą w witaminę E, która ułatwia przyswajanie beta-karotenu.
Chroń naczynka
Ostrość widzenia w dużej mierze zależy od stanu naczyń włosowatych oczu. Ich kruchości zapobiegają antocyjany, czyli naturalne barwniki roślinne nadające czerwony, niebieski albo fioletowy kolor owocom, warzywom i kwiatom. Im ciemniejsza barwa, tym więcej antocyjanów. Latem jak najczęściej sięgaj po wiśnie, czereśnie, ciemne winogrona, bakłażany, czerwoną paprykę i pomidory. Zamiast herbaty pij herbatkę z malwy.
Co szkodzi oczom
Zbyt słodka i tłusta dieta to niejedyne zagrożenia dla wzroku. Oczy nie lubią także:
Ostrego słońca. Chroń je okularami z filtrem UV, a unikniesz uszkodzenia siatkówki, zmniejszysz ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, nowotworu i zaćmy.
Patrzenia w ekran w ciemności. Nie gaś światła, gdy oglądasz telewizję, korzystasz z laptopa lub smartfona. Zostaw włączoną lampkę. Jeśli jedynym jasnym punktem w pomieszczeniu jest ekran lub monitor, wzrok bardzo się męczy i słabnie.
Niedosypiania i palenia. Gdy za krótko śpisz, naczynka włosowate nabrzmiewają i mogą pękać. Gałki oczne są wówczas niedokrwione i niedotlenione. Naczynka uszkadza też nikotyna.