Słodki nałóg
Nie bez powodu nazywany jest białą śmiercią. Podnosi poziom trójglicerydów, sprzyja otyłości, cukrzycy, a nawet nowotworom. I uzależnia bardziej niż narkotyk! Jak się odzwyczaić od cukru po letniej rozpuście?
Dodawany jest nie tylko do słodyczy. Mają go sosy, ketchupy, chleb, pizza, mięso, wędliny, sałatki, chipsy...
Wymieniać można bez końca, gdyż prawie sto procent żywności przetworzonej zawiera go choć w małych ilościach. A im więcej go jemy, tym bardziej łakniemy. Organizm reaguje na niego gwałtownym wyrzutem insuliny, a następnie jej silnym spadkiem - i jeszcze mocniejszym uczuciem głodu. Jak przerwać to błędne koło?
Działaj systematycznie
Są tacy, którzy kończą z nałogiem z dnia na dzień. Nie wszystkim jednak przychodzi to łatwo. Dlatego dobrze przygotować plan, który pomoże stopniowo, ale skutecznie wyeliminować cukier z menu. Najpierw: porządki. Słodycze, dżemy, owocowe jogurty, serki powinny zniknąć z tszafki. Następnie zastanów się, kiedy zwykle sięgasz po słodycze. Po śniadaniu, do kawy, po obiedzie? Przed snem? W chwilach napięcia? Przed menstruacją? To ważne. Czasem trzeba zburzyć ustalone rytuały i wypracować nowe przyzwyczajenia.
Nie przełkniesz herbaty bez cukru? To zrezygnuj z niej w ogóle i pij zioła. Ataki głodu cukru napadają cię po obiedzie? Już wcześniej przygotuj odżywczy i słodki koktajl z owoców. Spodziewasz się gości? Zrób coś, co będziesz mogła również i ty zjeść. Może truskawkowe lody z bananami?
Ważne, by zmiany wprowadzać stopniowo, ale konsekwentnie.
Uważnie czytaj etykiety
Poradziłaś sobie ze słodyczami? Czas wyeliminować cukier z reszty menu. To całkowicie oczyści twój organizm i sprawi, że zapomni on o słodkim narkotyku. Dlatego czytaj etykiety gotowych produktów. Zastępuj je produktami prostymi, jak najmniej przetworzonymi. Pamiętaj, że cukier jest niemal wszędzie. Unikaj też syropu glukozowo-fruktozowego i słodzików - to tańsze i wcale nie zdrowsze zamienniki cukru. Pamiętaj, by jeść posiłki o stałych porach - pozwoli to zapobiec gwałtownym napadom głodu.
KS