Sosnowe kuracje na wzmocnienie i przeziębienie

​ Sosna swą skuteczność zawdzięcza olejkom eterycznym, witaminie C, przeciwutleniaczom i substancjom, które nazywa się naturalnymi antybiotykami, ponieważ hamują rozwój bakterii i wirusów.

Poznaj leczniczą moc sosny
Poznaj leczniczą moc sosny123RF/PICSEL

Lecznicza moc drzewka

Niemal wszystkie części sosny wykorzystywane są do produkcji leczniczych preparatów: młode pędy, kora, igliwie, żywica, a także drewno! Najbardziej cenione są jednak młode pączki. Zbiera się je w lutym i marcu. To wtedy zawierają najwięcej witaminy C oraz cennych olejków eterycznych: sosnowego i terpentynowego. Najwartościowsze są pączki szczytowe z młodych drzewek. Po zbiorze suszymy je w miejscu zacienionym i przewiewnym. Suche mają żółtobrunatną barwę, mocny żywiczny zapach i gorzki smak.

Na uporczywy kaszel

 Syrop: 1 szklankę zielonych igieł sosny drobno pokrój i rozgnieć w moździerzu. Jednocentymetrową warstwę rozgniecionego igliwia wsyp do litrowego słoika i zasyp 1/2 łyżki cukru. Ułóż kolejne warstwy, aż zużyjesz wszystkie igły. Dolej pół szklanki przegotowanej wody. Zamknij naczynie i odstaw na tydzień w ciemne miejsce. Przecedź syrop, przelej do butelki  i przechowuj w lodówce do trzech miesięcy. Stosuj łyżkę syropu 2 razy dziennie. 

Miód sosnowy: zalej w garnku 1 kg młodych pędów sosny 4 litrami wody i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem przez 30 min. Odstaw na
 24 godz. do naciągnięcia. Następnie odcedź i dodaj do odwaru 1 kg cukru. Gotuj do zgęstnienia i przelej do słoików, dobrze zakręć. Pozostaw słoiki do góry dnem do zupełnego ostygnięcia miodu. Stosuj go w razie podrażnienia gardła i kaszlu.

Na zatkany nos

Inhalacje: do kubka z gorącą wodą dodaj 10 kropli olejku sosnowego. Przykryj naczynie lejkiem i oddychaj przez dzióbek, przez 15 minut.  Możesz użyć mieszaniny olejków: sosnowego, świerkowego i eukaliptusowego, dodając po 3 krople każdego do szklanki wrzącej wody. Do inhalacji dobry jest również napar z 2 łyżek pączków sosny.

Na bóle mięśni

Rozgrzewająca maść: 4 łyżki pączków sosny rozdrobnij, pokrop spirytusem, a następnie zalej 100 ml roztopionego oleju kokosowego. Odstaw na 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Po tym czasie macerat lekko podgrzej i przecedź do słoiczka. Przechowuj w chłodzie (maść stężeje). Obolałe mięśnie masuj maścią przed pójściem spać. W razie kataru nacieraj też klatkę piersiową. 

Kąpiel w igliwiu: 4 gałązki sosny (każda po ok. 10 cm) włóż do rondelka, zalej litrem wody i gotuj przez 10 minut. Odstaw na kwadrans, przecedź i wlej do wanny z ciepłą wodą. Zażywaj kąpieli przez 15 minut.

David Gaboriaud. Co proponuje na śniadanie?Styl.pl
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas