Reklama

Reklama

SPA, które nie jest drogie

Z leczniczych kąpieli możesz korzystać nie tylko w uzdrowiskach. Przygotuj je we własnej łazience.

Solankowa na bolące stawy

Do kąpieli potrzebujesz kilograma soli jodowo-bromkowej, np. soli Bocheńskiej (kilogram kupisz w aptece lub sklepie zielarskim za ok. 10 zł). Wannę wypełnij do połowy wodą o temperaturze 36-38°C. Dodaj sól. Podczas kąpieli delikatnie wcieraj solankę w bolące stawy, mięśnie, lekko nimi poruszając (możesz wykonywać na przykład zginanie i prostowanie stawu). Kąpiel powinna trwać 15-20 minut (pierwsze 2-3 krócej, kolejne dłużej).

Po wyjściu z wanny nie wycieraj skóry ręcznikiem w miejscu bolącego stawu, aby solanka tam pozostała. Kąpiel rób 2-3 razy w tygodniu, najlepiej wieczorem przed snem.

Reklama

Z krochmalu przy atopowym zapaleniu skóry

Szklankę mąki ziemniaczanej rozrób w litrze zimnej wody. Następnie zagotuj 3-4 litry wody i wlej do niej roztwór z mąki, energicznie mieszając, do uzyskania jednolitego kisielu. Powstały krochmal wlej do ciepłej wody w wannie (temp. 37°C). Kąpiel powinna trwać ok. 15 minut. Możesz robić ją 3-4 razy w tygodniu. 

Z kory dębu na nadpotliwość

4 łyżki kory dębu zalej 2 litrami wrzącej wody. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu ok. 20 minut.  Następnie przestudź odwar i przecedź. Wlej do wanny z wodą o temp. 38ºC. Czas kąpieli nie powinien przekraczać 15 minut. Rób ją co drugi dzień. 

Gorczycowa na nerwobóle

Przygotuj 100 g zmielonych ziaren gorczycy i wsyp do płóciennego woreczka. Zanurz go na chwilę w zimnej wodzie, a potem umieść w wannie z ciepłą wodą (temp. wody 37-38ºC). Kąpiel powinna trwać 15 minut. Możesz ją robić codziennie. 

Z siemienia lnianego przy łuszczycy

Szklankę nasion siemienia lnianego wsyp do dużego garnka i zalej 4-5 litrami wody. Doprowadź do wrzenia. Następnie gotuj 15 minut, cały czas mieszając. Zostaw do wystygnięcia. Powstały kisiel przecedź do wanny wypełnionej letnią wodą i wymieszaj z nią. Kąpiel powinna trwać 15 minut.

Po niej nie musisz już natłuszczać skóry kosmetykami. Kąpiel z siemienia rób 3-4 razy w tygodniu. 

Imbirowa przy przeziębieniu

Dwie łyżki startego korzenia imbiru zalej litrem wody  i gotuj na małym ogniu 5-7 minut. Przecedź i wlej do wanny z ciepłą wodą. Kąp się 10-15 minut. Z jeszcze ciepłej kąpieli połóż się od razu do łóżka.

Uwaga! Nigdy nie rób rozgrzewającej kąpieli, gdy masz gorączkę.

Pamiętaj: Aby efekty były zauważalne, stosuj zabiegi regularnie przez 4-6 tygodni. W zależności od schorzenia codziennie lub 2-3 razy w tygodniu. Po tym czasie zrób przerwę na 2 tygodnie a następnie powtórz kurację.

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy