Sposób na katar
Mawia się, że nieleczony trwa tydzień, a leczony siedem dni. Są jednak sposoby, by pozbyć się go szybciej.
Wydmuchuj nos delikatnie, jedną dziurkę naraz. Gdy oczyszczasz nos mocno i z dwóch dziurek jednocześnie, wydzielina może cofnąć się do zatok.
Płukanie nosa przynosi ulgę. Możesz do tego użyć wody morskiej lub soli fizjologicznej. W aptece kupisz też gotowe zestawy do płukania nosa i zatok. W domu zrobisz to tak: do 1/2 litra przegotowanej i ostudzonej wody dodaj kilka kropli soli fizjologicznej lub pół łyżeczki soli kuchennej. Roztwór przelej do plastikowej butelki z dzióbkiem. Stań w łazience nad umywalką. Przechyl głowę na prawy bok i wlej wodę do lewej dziurki. Woda powinna przedostać się do drugiego nozdrza. Potem zmień stronę i powtórz czynność.
Inhalacje w kąpieli i nad miską
Para wodna rozszerza naczynia krwionośne i udrażnia kanały nosowe. Możesz do wanny dolać kilkanaście kropli olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, miętowego lub sosnowego i inahalować się podczas kąpieli. Możesz to również zrobić klasycznie. Do miski wlej 2 litry gorącej wody i dodaj kilka kropli olejku albo mieszanki zaparzonych ziół, np. mięty pieprzowej, tymianku, rumianku i szałwii. Z głową nakrytą ręcznikiem pochyl się nad parującą wodą i wdychaj unoszącą się parę.
Na obolały nos pomoże maść majerankowa lub z witaminą A. Posmaruj nimi skrzydełka nosa na zewnątrz. Maść majerankowa dodatkowo poprawi też oddychanie.
Pij herbatkę z anyżu i tymianku, malinową lub czystek. Jeśli dokucza ci katar, ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu. Płyny rozrzedzają wydzielinę, więc łatwiej jest oczyścić nos.
Zobacz także: